"Трябва ли да разрушим нещо, за да разберем какво сме имали? Трябва ли да разрушим рая, за да установим, че сме живели в него?"
С тези риторични въпроси се обърна предишният български президент Росен Плевнелиев към участниците в двудневната среща "Лаборатория на идеи" на Центъра за европейски политически изследвания, която се провежда всяка година в Брюксел.
Заедно с бившия еврокомисар по конкуренцията Хоакин Алмуниа Плевнелиев коментира рисковете от антиевропейския популизъм в навечерието на ключови за Европа избори тази година във Франция, Германия и Холандия.
Според предишния български държавен глава ЕС в момента има 11 кризи и повечето от тях - на еврото, миграцията, тероризма - нямат бързо решение. Единствената криза, която ЕС би могъл да разреши бързо, за да убеди гражданите си в необходимостта от себе си, е тази с пространството без вътрешни граници, известно като Шенген.
"Можем да я решим веднага. Тази криза е изкуствена", каза той по повод решението на няколко шенгенски държави да възстановят временно контрола по границите си след наплива от мигранти през 2015 г. "Те отиват срещу мечтата на 500 милиона европейци. Шенгенската криза може да се реши за дни. Трябва политическо решение".
Това решение според Плевнелиев е създаването на надеждна защита на външните граници на ЕС.
От своя страна Хоакин Алмуниа отбеляза, че често надигането на крайнолевия и крайнодесния популизъм в Европа се надценява.
"70-75 % от членовете на Европейския парламент са от проевропейски партии", каза той и допълни, че според него европейците искат своя съюз, но не са доволни от начина, по който той функционира.
Алмуниа се изказа скептично за референдумите, защото "те често попадат в лоши ръце".
"Референдумът е много опасно средство. Той не е най-доброто средство на демокрацията. Той е най-лошото", каза той. "Не казвам, че не е демократичен инструмент. Казвам, че е опасен, защото често го използват лоши ръце".
Алмуниа, който оглавява в момента Центъра за европейски политически изследвания, представи негов доклад за необходимите институционални промени в ЕС.
В двудневния форум участват от българска страна Илиана Цанова, заместник изпълнителен директор на Европейския фонд за стратегически инвестиции и Даниел Митов, министър на външните работи в правителството "Борисов 2".
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.