Специализирания наказателен съд осъди тримата сирийци Алмохаммад Абдулхамид, Ал Абдалах Фади и Ал Фанди Ясим на по 6 години затвор при първоначален строг режим.
Магистратите приеха, че те са виновни за това, че са преминали границата на България с цел тероризъм, но не ги призна за виновни за това, че са членове на терористични организации.
От държавното обвинение посочват като основни доказателства снимки на бойци от терористичните организации, намерени в мобилните им телефони и комуникацията им чрез смс-и с неустановени по делото лица.
Каква е разликата между това за какво ги оневиниха и за какво точно получиха присъди, ще стане ясно след като станат ясни мотивите на съда, обясни адвокат Людмил Рангелов пред журналисти след съдебното заседание днес.
По думите му това е първото дело за тероризъм от този вид. Решението не е окончателно. А адвокат Рангелов заяви, че ще обжалват присъдите.
В съдебната зала и тримата обвинени помолиха да бъдат оневинени.
Адвокатите на тримата обвинени отхвърлиха обвиненията и посочиха, че няма доказателства срещу клиентите им да са искали да се присъединят към терористична организация. Според тях и според експертизата не може да се приеме, че подсъдимите имат симпатия, а камо ли съпричастност към терористични организации. По снимките от мобилните им телефони също не може да се направи такъв извод.
Това е втора присъда у нас за тероризъм - през юни месец Иван Захариев, станал известен като Джон Терориста, получи присъда от четири години лишаване от свобода, припомня news.bg. Специализираният наказателен съд призна за виновен 21-годишният българин с австралийски паспорт, роден във Виетнам, за подготовка на терористичен акт в Германия. Това е първата присъда от български съд за тероризъм. Иван Захариев бе задържан по обвиненията в края на септември месец миналата година.
Другото дело, което се води за тероризъм от български съд, е делото за атентата в "Сарафово".
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес