По разпореждане на премиера Бойко Борисов оборудването за АЕЦ „Белене”, което се съхранява навън, е покрито с найлони. Затова според изпълнителния директор на НЕК Петър Илиев няма опасност за него, дори да вали сняг или дъжд. Това каза ръководителят на държавната компания пред журналисти, цитиран от Publics.bg.
"Тази част от компонентите, която е на открито се предпазва от вредните атмосферни налягания с азот и специална силикагел, които предпазват от влагата", обясни още той по повод обвиненията на Румен Овчаров, че оборудването за централата не се съхранява правилно и може да се окаже негодно.
По думите му „цялата сага, че се съхранява лошо оборудването е заради разкъсани омаслени хартии на 2 шахти. “Шахти – две шахти. "Те са абсолютна неръждавейка. Отгоре беше покрито с омаслена хартия, тя беше разкъсана и чакаме предписания от завода производител. Ето това е сагата, че ние съхраняваме лошо оборудването", казва Илиев.
Той коментира, че част от компонентите се съхраняват на пристанище, друга – ще се съхранява под навеси, а трета в складове. "По предписанията на заводите производители то трябва да бъде покрито с навеси. Затова ние решихме да му направим нещо като тип оранжерии, само че много по-здрави", каза Илиев, цитиран от economic.bg.
Тъй като от Ижорските заводи са поискали много висока цена за преконсервацията на оборудването и НЕК е решила да го извърши със собствени сили, под ръководството на руската страна, която ги произведе. „Все още се водят преговори по въпроса колко ще струва съхранението, добави Илиев и обясни, че 10-15 човека целогодишно ще бъдат заети с преконсервацията.
В момента НЕК подготвя обществена поръчка за изграждането на навеси, които не можело да се направят предварително, тъй като ще пречат при разтоварването на частите за АЕЦ „Белене”, обяснява още той.
Според изпълнителния директор на НЕК всичко, което се прави в момента с оборудването на българска територия се извършва по предписание на компанията производител Ижорски заводи.
Петър Илиев увери, че НЕК има огромен опит в съхраняване на оборудване за ядрена централа, визирайки стария чешки реактор „Шкода” за стария проект АЕЦ „Белене”. През 2007 г. той беше продаден на „Атомстройекспорт”, след което използван в Калининската АЕЦ. По думите му повече от 20 години това оборудване се е съхранявало и то работи перфектно, без никакви забележки.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона