Посолството на Украйна, Софийския университет „Св.Климент Охридски“ и Държавна агенция „Архиви“ канят на откриването на фотоизложба, посветена на творчеството на видния украински скулптор Пихайло Парашчук, посветил живота си на България.
Изложбата под надслов: „По следите на Михайло Парашчук“ отваря врати на 18 ноевмри 2024 г., понеделник от 12.30 ч. в Централното фоайе на Софийски университет „Св.Климент Охридски“. Фотограф на изложбата е Стефан Щерев, а куратор - Иво Милев. Тя ще остане отворена до 25 ноември.
На откриването ще присътстват ректорът на Софийския университет - проф. д-р Георги Вълчев, директорът на ДА "Архиви" - проф, д-р Михаил Груев и посланика на Украйна - Олеся Илашчук.Михайло Парашчук става лидер на украинската емиграция у нас през 1920-те, по-късно е назначен за местен представител на задграничното правителство на Украйна. На него украинците в София, Варна, Русе и Сливен дължат организирането на културно-просветните дружества “Громада”, библиотеки, читални, самодейни хорове и др.
Като майстор в художествената архитектурна украса, художникът помага на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради: БНБ, БАН, Софийски университет, Народна библиотека, Военна академия, Съдебна палата и много други. Парашчук става основателят на българската архитектурна скулптура и създава школа с ученици.
Склуптурът извайва бюстове от натура на Цанко Церковски, Стилиян Чилингиров, Рад Дедев, Йордан Пекарев, Данаил Крапчев, акд. Михаил Арнаудов и др. Той моделира образите на украинския учен, тясно свързан с България, Михайло Драгоманов, на Васил Левски, Пейо Яворов, Гоце Делчев, Христо Ботев, Стефан Караджа. Негово творчество е и барелефа на Алеко Константинов за паметника му в Пазарджик.
Коментари (0)