14 януари
Православната църква чества днес света равноапостолна Нина. Името е с древен вавилонски произход – Нин се е наричала богинята на плодородието. Среща се и в индианските племена и означава „огън“, „пламък“.
Света Нина е родена в Кападокия. Баща й бил роднина на св. Георги Победоносец, а майка й - сестра на Йерусалимския патриарх. Дванадесетгодишна св. Нина заминала за Йерусалим, а по-късно и за Иверия (дн. Грузия). Там тя започва да разпространява вярата в Исус Христос. По пътя девойката стига до град Мцхет. Там попада на грандиозно езическо пиршество. Изведнъж тогава се случва чудо. Езическият идол, който е обект на молитви от страна на местните жители, бива поразен от мълния и всички изпадат в паника. Легендата гласи, че именно Нина е предизвикала това, тъй като се помолила на Бог да спре езическите действия на грешниците
Случилото се кара Нина да остане в земите на днешна Грузия и да продължи живота си там, където става християнска просветителка. Обявена е за покровителка на страната, донесла християнството, покръстила царското семейство и мисионерствала за покръстването на грузинския народ в началото на IV век.
Св. Нина живяла благочестиво и целомъдрено, проповядвала Евангелието и призовавала християните и друговерците към покаяние. След смъртта ѝ, православието започва да я почита като светица.
Имен ден празнуват всички, кръстени Нина, Нино, Адам, Калчо.
Още от Вяра и демони
Само свободният човек може да бъде християнин, а с цензурата, която Даниил налага - това вече няма да бъде църква
Клириците трябва да показват пред света, че християнинът е най-свободният човек
Даниил обяви, че е войн, но не каза къде е командването му
Защитата на БПЦ-БП като единствена и монополна на тази територия няма да прикрие нарушения и криминални престъпления
Даниил налага тежка цензура в Църквата, забрани на архимандрит Никанор да коментира словата му
Патриархът се опитва да утвърди позициите си, но не с вяра, любов и мъдрост, а с тоталитарни методи, с които е закърмен в семейна среда