Напусна ни проф. Елка Константинова, писател, литературовед и политик, човек с голям принос за развитието на културата.
Проф. Константинова е родена на 25 май 1932 година в семейството на литературния критик толстоист Георги Константинов. Завършва българска филология. Била е преподавател в Националната академия за театрално и филмово изкуство, както и във Висшия педагогически институт в Шумен. Работила е в областта на съвременната българска литература, българския исторически роман, българската фантастика, българската литература между войните, символизма и диаболизма в българската литература.
Депутат е в VII Велико народно събрание (1990-1991) и в 36-ото Народно събрание (4-8 ноември 1991), както и министър на културата (8 ноември 1991-30 декември 1992). Тя бе и председател на Радикалдемократическата партия (декември 1989-20 юни 1993). Автор е на редица книги.
Последно тя заема длъжността културен аташе в българското посолство в Полша в периода 1993-1997 г. През 2002 г. е удостоена с Рицарски кръст от полското правителство за заслуги в утвърждаването на българо-полските културни връзки.
Проф Елка Констанинова е носител на наградата за фантастика "Гравитон", учредена от писателя-фантаст Любен Дилов (26 март 1998), на "Командорски кръст на Ордена за заслуги" - най-високата държавна награда на Полша за заслуги в утвърждаването на българо-полските културни връзки (2001).
През 2012 г. проф. Константинова бе удостоена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ за особено значимите й заслуги за културата на България.
Поклон пред паметта й.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"