24 Ноември, 2024

Подадоха сигнал до прокуратурите на България и Русия, че пратеник на Путин опитал да подкупи български зам.министър заради Южен поток

Подадоха сигнал до прокуратурите на България и Русия, че пратеник на Путин опитал да подкупи български зам.министър заради Южен поток

Руския президент с депутата и негов специален пратеник Александър Бабаков

Зам.министърът веднага след това е информирал за ситуацията ДАНС. Въз основа на това от фондацията настояват и за проверка в ДАНС

Фондацията "Антикорупционен фонд" подаде сигнал до прокуратурите на България и Русия за проверка на данни за корупционни практики, свързани с проекта "Южен поток". От фонда настояват да се извърши проверка на изнесена на 30 декември 2014 г. информация на в. „Ню Йорк Таймс“ . Текстът, поместен в изданието, е посветен на българо-руските отношения, като основният акцент е върху проекта "Южен поток".

„В статията е описано конкретно събитие, представляващо среща между руския депутат и специален пратеник на президента на РФ Александър Бабаков и български заместник-министър, повдигаща въпроси и сериозни съмнения за корупционни практики, които поставяме на вниманието двете институции за извършване на проверка и установяване дали е налице извършено престъпление“, се казва в сигнала до двете поркуратури.

В Съдебната палата в София Николай Стайков от фондацията "Антикорупционен фонд" заяви пред журналисти, че в сигнала на фонда се съдържа информация, която поражда съмнения за корупционни практики. В него са посочени две лица - депутатът Александър Бабаков и неговият сътрудник Александър Воробьов.

Според данните в сигнала те са имали активна роля в договорките около проекта "Южен поток", уточни Стайков и добави, че от фондацията настояват тези данни да бъдат проверени. В сигнала има информация от няколко източника. Основният е публикация на Ню Йорк Таймс от 30 декември 2014 г.

Според публикацията става въпрос за зам.-министъра на икономиката е Божан Стоянов. В статията пише още, че зам.-министърът веднага след това е информирал за ситуацията ДАНС. Въз основа на това от фондацията настояват и за проверка в ДАНС какво е било направено, след като информацията е постъпила.

Адвокат Грета Ганева, която е директор на управителния център към Антикорупционен фонд, добави, че разполагат с информация, че въпреки забраната на двамата руски граждани да влизат на територията на ЕС, те са посещавали България. Посещенията били с цел да бъдат договаряни корупционни сделки.
"Това са твърденията, които са изложени в източниците, с които ние се снабдихме, и които твърдения очакваме да бъдат потвърдени или отхвърлени след извършената проверка от сезираните институции", каза Ганева.

От фонда очакват прокуратурата да извърши проверка кога и на какво основание Александър Бабаков и Александър Воробьов са посещавали България, какви срещи са организирали, дали на срещите не са присъствали български политици или високопоставени длъжностни лица, дали на тези срещи са уговаряни или са договаряни корупционни сделки, включително и във връзка с "Южен поток". Отделно от това очакват и да бъде изяснено какъв е резултатът от проверката на ДАНС.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас