18 Декември, 2025

Подводните съкровища на Южното Черноморие: Водолази създадоха първата карта на морските атракции у нас

Подводните съкровища на Южното Черноморие: Водолази създадоха първата карта на морските атракции у нас

Снимка: Faktor.bg

За първи път в България бе създадена подробна карта на подводните забележителности по Южното Черноморие. Инициативата е дело на сдружение „Приятели на морето – Бургас“ и включва 28 атрактивни локации за гмуркане – от потънали кораби и подводни параклиси до редки природни феномени и подводен музей.

Подводна карта за любители на приключения

Картата обхваща акваторията от Несебър до Резово и цели да направи морското дъно по-достъпно и интересно както за гмуркачи, така и за почитатели на родната природа и история. Сред включените обекти са:

  • Природният феномен „Каменната гора“ край Созопол
  • Подводните параклиси „Св. Анастасия“ и „Св. Никола“
  • Статуи на светица и русалка до остров „Св. Анастасия“
  • Потънали кораби: „Мопанг“, „Пионер“, „Родина“, „Напористи“
  • Останки от плавателни съдове като „Жак Фресине“, „Шефак“, „Кампидолио“ и други
  • Рифове и скални образувания: „Рохи“, „Мармалята“, „Арапя“, „Попският плаж“, „Гаргите“
  • Живописни заливи и места като „Кастрич“, „Крокодила“, „Малките Дарданели“, „Перления плаж“

Всяка локация е внимателно картографирана, снабдена със снимков материал и подробно описание. Доброволците от сдружението са поставили 25 указателни табели, като някои от тях обединяват информация за няколко близки обекта.

Повече от карта – мисия за устойчив туризъм и опазване на морето

Проектът има за цел не само да разкрие красотата на подводния свят, но и да насърчи интереса към водолазния спорт и устойчивия туризъм. С усилията на д-р Стефан Миринчев, Николай Желев, Стоян Димитров, Йонко Димитров и Павел Миринчев, инициативата се реализира с подкрепата на фонда „Приятели на морето – Бургас“.

Сдружението не е непознато на морската общественост – през годините то е организирало множество значими инициативи, включително почиствания на морското дъно около остров Св. Анастасия, ретро дайвинг демонстрации по случай Никулден, както и обучения за начинаещи водолази. Организацията е ангажирана както с екологични каузи, така и с културното опознаване на подводното наследство на България.

Къде може да се открие картата?

Пълната подводна карта, заедно с описанията и снимките на всички локации, е достъпна онлайн на официалния сайт на сдружение „Приятели на морето – Бургас“

С тази инициатива Южното Черноморие се нарежда сред световните дестинации, предлагащи уникални подводни преживявания. За почитателите на морето това е нов повод да погледнат под повърхността – буквално.

Сподели:

Коментари (0)

„Таймерите“ на паметта, които контролират какво да забравим и какво да помним завинаги

„Таймерите“ на паметта, които контролират какво да забравим и какво да помним завинаги

Ново изследване в списание Nature разкрива, че паметта се управлява от молекулярни „таймери“, които определят кои спомени избледняват и кои остават за цял живот

Неочаквано откритие пренаписва историята за произхода на Древен Египет

Неочаквано откритие пренаписва историята за произхода на Древен Египет

Учените са установили, че мощното изригване на вулкана Санторини е станало преди управлението на Ахмос, което означава, че XVIII династия и самото Ново царство са възникнали по-късно, отколкото се е смятало досега

Хибридите на бъдещето: Как хората пренаписват еволюцията

Хибридите на бъдещето: Как хората пренаписват еволюцията

Знаете ли, че опитите на хората да унищожат дингото в Австралия всъщност са го направили по-силно? Ново проучване доказва, че смесването на гени не винаги е "замърсяване", а понякога е спасителен пояс