Пол Маккартни
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Певецът и автор на песни изнася концерти вече почти 7 десетилетия, като последното му турне Got Back го отвежда в множество държави през 2022 и 2023 г. Всеки един от тези концерти е бил със зашеметяващата продължителност от почти 3 часа, което е изисквало голяма издръжливост от страна на бащата на 5 деца.
Но каква е тайната на неговата енергия? През годините той е разкрил редица свои методи за борба с възрастта.
Един от най-известните му избори в начина на живот е, че през 70-те години Маккартни преминава към вегетарианство заедно с покойната си съпруга Линда. След това, през 1991 г., Линда лансира своя собствена марка вегетариански храни за домашна консумация, която все още е много популярна.
Говорейки за това, Пол казва в готварската книга „Семейната кухня на Линда Маккартни“ от 2021 г: „Сега, разбира се, наистина не е никак трудно. Просто трябва да отидете в магазина и на повечето места ще има чудесни вегетариански продукти“.
„Това беше съвместно решение и никога не сме поглеждали назад. Беше чудесно да го направим и се оказа, че станахме част от вегетарианската революция“, добави музикантът.
Различни проучвания, проведени през годините, показват различните ползи за здравето от вегетарианската диета. Например изследване, публикувано в British Medical Journal през 2019 г., установи, че вегетарианците са с 22% по-нисък риск от сърдечни заболявания в сравнение с хората, които ядат месо.
Освен това констатациите, представени на Конференцията за рака на Националния институт за изследване на рака (NCRI) през 2015 г., показват, че хората, които ежедневно консумират червено или преработено месо, имат 40 % по-голям риск от рак на червата. Дори при тези, които са яли „умерено количество“, рискът от това заболяване е бил с 20% по-висок.
Може би най-необичайният трик в ръкава на Маккартни е очната йога - нещо, което фронтменът на Wings практикува от края на 90-те години на миналия век, за да поддържа зрението си под контрол.
Маккартни заяви, че се е вдъхновил да опита очна йога след пътуване до Индия, като твърди, че оттогава не му се налага да носи очила. Както и при традиционната йога, има няколко различни упражнения, които съставляват очната йога.
Едно такова упражнение се нарича палминг, което изисква да поставите дланите си върху клепачите за около 10 секунди. Според експертите на Lenstore можете да опитате и да увеличите мащаба - да се фокусирате върху обект, който е далеч, а след това да се фокусирате върху обект, който е по-близо, и да превключвате между двата.
Не е тайна, че Маккартни е обсебен от музиката още от тийнейджърските си години. Смята се, че това може да е оказало положително влияние върху здравето му. Музиката често се споменава като средство за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция.
Британската организация за борба с деменцията обяснява:
„Доказано е, че при някои хора с деменция музикалната терапия подобрява мисленето, чувствата, възприятията, настроението и поведението им. Тя може да се използва като част от плана за грижи“.
А мета-анализът на съществуващите проучвания, публикуван през 2021 г., установява 59-процентно намаление на риска от деменция сред музикантите, въпреки че авторите на проучването заключават, че са необходими по-мащабни изследвания.
Не е изненадващо, че Маккартни също така се грижи физическата му форма да е на ниво. По време на епизод на подкаста SmartLess през 2020 г. той говори за своята фитнес рутина. Тя включва фоумролер (уред за масаж на гърба – бел.ред.), стречинг, използване на кростренажор и от време на време бягане.
„Имам много определена рутина“, казва той. Това, което го прави уникален, обаче, е начинът, по който завършва рутинните си упражнения - със стойка на глава. Звездата твърди, че това изпитание на основната сила и баланса е любимата му част от фитнес рутината./ БГНЕС
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Как да облекчим болките в гърба и раменете
За първи път в България в УМБАЛ „Св. Анна“ бе направена Kриоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване