Димитър Иванов
Доверието към турския президент Ердоган е на ръба на тотална катастрофа, след като в събота, 25 февруари по време на футболната среща между „Фенербахче“ и „Коняспорт“ в един момент публиката избухва с възгласа: „Оставка на правителството!“ В същия момент се развява огромен транспарант с надпис: „Лъжи, мажи, лъжи, мажи вече 20 години – айде стига, оставка бе холан“. Стадионът е с капацитет близо 50 хил., а на мача присъстват 39425 зрители. Мачът се играе на стадиона на „Фенербхаче“ в истанбулския квартал „Къдъкьой“.
Бунтът на феновете е подет и на следващия ден, 26 февруари, но този път от публиката на другия истанбулски грант „Бешигташ“. Това става по време на срещата им с „Анталияспорт“. Трибуните са взривени от мощни възгласи за оставка на правителството на Ердоган.
Бунтът на феновете е
реакция на закъснелите действия на правителството в помощ на пострадалите от земетресението
Но конкретният повод, който отпушва този гняв, са разкритията, потвърдени и от шефа на турския Червен полумесец, аналог на нашия Червен кръст, че организацията вместо да подарява палатки на останалите без дом стотици хиляди граждани, ги продава съвсем открито. Шефът на Червения полумесец обосновава търговията с необходимостта организацията да има финансови постъпления за дейността си. Това цинично изявление разбуни духовете в Турция и се пренесе и на футболните стадиони. Само че когато в Турция става дума за реакция на феновете – това означава, че нещата излизат от контрол, а доверието към Ердоган е отрицателно, изтъкват анализатори от южната ни съседка.
Недоволството бе нагнетено и от коалиционния партньор на Ердоган, лидера на МХП, националистическата народна партия Девлет Бахчели. Той постави въпроса, че следва да се реагира и да се вземат мерки срещу това неуважение към властта от страна на феновете. Бахчели настоява дори мачовете да се играят пред празни трибуни. Политикът достигна до крайност, като обяви, че се отказва дори от членството си в „Бешикташ“. Веднага примера му последваха негови депутати, които се разграничиха от феновете и хвърлиха членските си книжки.
Един от най-гледаните спортни канали в Турция – телевизията на Катарските инвеститори „Bein sports“, за да угоди на управляващите изряза сцените с протест към Еродаган и компания и си навлече гнева на турците.
След разрушителното земетресение в Турция бяха огласени и първите социологически проучвания, които в продължение на 20 дни не бяха официално публикувани, но вече стана ясно, че сочат чувствителен
спад в подкрепата за Ердоган и партньорите му,
като образуваната от тях Републиканска коалиция събира едва 35% доверие, срещу 45% за опозицията, която се представлява от Народната коалиция, която е известна като формата на шестимата лидери, тоест на шестте основни опозиционни партии. Това са – „Народно-републиканска партия“ на Кемал Калъчдароглу, „Добрата партия“ на Мерел Акшенер, партията на най-известният турски финансист Али Бабаджан, „Партия на Бъдещето“ с лидер бившия премиер Ахмед Давудоглу и още две формации. Очаква се, тази коалиция да излъчи свой кандидат за президент на 2 март, а изборите ще бъдат на 14 май или 18 юни. Социологическите агенции вече дават преднина на евентуалния кандидат на опозицията още преди да е назовано името му.
Следващата седмица в Турция се очакват още футболни срещи от шампионата и ако другите клубове поемат вълната на протест от „Фенербахче“ и „Бешикташ“, Ердоган го очакват неспокойни и трудни дни.
Още от Хляб и пасти
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо
Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане
От партията на Костадинов искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили