25 Ноември, 2024

Защо управление на и с БСП не е алтернатива, а лошо бъдеще за България

Защо управление на и с БСП не е алтернатива, а лошо бъдеще за България

Авторът

След 17 години в НАТО, за държавата е важно да има лидери, които обсъждат със Столтенберг, а не заговорничат с Кремъл

Цветанка Андреева

И на тези парламентарни избори БСП няма да е победител, но ще е втора сила. В очаквания разнороден парламент най-голямата битка обаче ще е за сформирането на управленско мнозинство. И тук БСП ще се бие като за последно – буквално и преносно. Това ще е 

последен личен шанс на Нинова

 да вкара партията си във властта. В противен случай отговорността за провала на социалистите ще  се стовари с пълна сила върху лидерството й. Това е и дългоочакваната възможност за завръщането на червената номенклатура в правителството и достъпа й до управленските ресурси. Това е и съдбовен политически реванш за системно изхвърляната от изборната победа БСП.
Този път БСП е подготвена за правителствена коалиция. Тя ще има съюзници в бъдещия парламент. Остава единствено да намери формулата, с която да облече тази съюзна власт, така че другите да могат да преглътнат колаборацията с червените. Подобна коалиция в българския смисъл ще е нещо от типа - червено-центристка с популистки уклон. Тя ще е радикална и левичарска като начало, но като политика и управление ще е в параметрите на руския Путинов консерватизъм.
БСП не успя, но и не пожела да се промени през всички години на прехода. Тя 

изгуби нагласите на две поколения

българи. Първите – антикомунистите, за които тя остана носител на всичко ретроградно от БКП и ДС. Ценностната система на тези българи и тежестта на червената олигархия не позволиха БКП да се трансформира в социалдемократическа партия. Под напора на проруските интереси на техни и наши олигарси БСП изгуби и социалната битка за ценностите на новите леви. Те бяха излъгани, че БСП може да е съвременна лява партия в зеления или антиглобалисткия и дори в либералния смисъл. За младите леви БСП си остана затворената партия на консервативния бивш елит държащ връзките си на Изток. 
В БСП няма нищо от съвременното ляво. Тя се срамува и страхува да поеме защитата на леви права /пример е Истанбулската конвенция/, като изповядва плътно евразийските ценности на Путиновото идеологическо православие. Вместо социални бунтове лидерите й коленичиха смирено пред руския патриарх. Затова и партията не можа  да намери място на площада с новите левичари. Почти безизходно партията предаде лидерството над протеста на хибридния образ на Радев, но младите хора от първия етап се оттеглиха и не се идентифицираха с левицата.
БСП има лоша репутация от престоя си във властта. Нейните правителства в социалната памет остават като Лукановата зима, фалитите на Виденов, разграбването при Беров, безпринципната колаборация на „тройната коалиция“ и  задкулисието, издигнало кабинета Орешарски.
Днес БСП се опитва да се върне във властта по различен начин, като встъпи в съюз с противниците на ГЕРБ. Само че управление на и с БСП не е алтернатива, а е 

лошо бъдеще за България
 
В каквато и идеология да обличат съюза си с БСП новите протестъри и старите десни няма да могат да обяснят пред хората: как така ще използват подкрепата на червените олигарси, за да правят реформи?  Как червената олигархия ще допусне някой да й оспори контрола над институциите и икономиката в страната, щом ще ползва нейната власт? Няма да могат да обяснят и как така ще влязат в съюз със застъпниците на Путинова Русия в България и с родната червена олигархия, а претендират да контролират европейските средства и справедливото им разходване. Как разчитат да правят съдебна реформа с гласовете на БСП след като едва ли европрокурор Кьовеши ще прости на миналите кабинети на БСП? Как така ще ползват подкрепата бранителите на руските интереси в България, а ще отстояват силна България в НАТО и ЕС?
Не на последно място, ще дължат обяснение защо подкрепят Радев, който откровено седи по-близо до идеите на руския авторитаризъм, отколкото до европейския демократизъм?
Всички тези въпроси предполагат влизането в опасни компромиси, за които леката цена ще е 

загубата на авторитет и политическа идентичност

 на съюзниците на БСП, но високата цена ще е хвърлянето на България в периферията на недоверие в ЕС и затъването в блатото на руските проблеми и интереси.
Политическата ирония, че десницата пазела от комунистите може да послужи за ново коалиционно поле на протестърите с БСП, но няма да е така забавно, както го представят.
Сподели:
 Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо