John Fund
National Review
Колко голямо беше въстанието на евроскептиците, на провелите се в неделя избори за европейски парламент? Мартин Шулц, германският кандидат за следващ президент на Европейската комисия обяви резултатите в 28-те страни членки, като ясна загуба на доверие на избирателите в про-европейските партии. Бившият белгийският премиер Гай Верхофстад, който оглавява центриския блок в европарламента, се обяви за част от евроскептиците, искащи реформи в Брюксел.
Но реалността е, че отдадените на идеята за силен Европейски съюз, ще се изкушат от идеята да игнорират резултатите в неделя, надявайки се, че общественото недоволство от спасителните планове ще стихне. Най-добрата прогноза е, че Европа се изправя пред
още едно"загубено десетилетие"
на икономически растеж - застой в икономиката, невъзможност за справяне с безработицата сред младите хора, а необходимостта от повече спестявания за справяне с еврокризата ще запази данъците високи.
В Великобритания, политическото земетресение беше огромно. Партията на независимостта, основната партия на евроскептиците, спечели безапелационно в страната събирайки почти 30% от гласовете, превръщайки се в първа политическа сила. Събитие което се случва за първи път за последните 108 години, доминирани от консерватори и лейбаристи. Грахам Уотсън, един от членовете на Либерал-демократите в европарламента, обяви пред BBC, че : Британското общество никога не е било толкова против евроинтеграцията, от времето на Наполеон. Дание Ханан, член на консерваторите в Брюксел, заяви, че елитите, които обещаха централизиране на властта в Брюксел, която да доведе до мир, вместо това доведе до
разделение между нородите и възход на екстремисти
В цяла Европа, избирателите са загубили вяра в традиционните партии в пряка зависимост от разпада в икономическия разтеж. В страни, които свободният пазар бележи ръст - като прибалтийските страни, там управляващите партии в същност бележат ръст на провелите се в неделя избори. Но за разлика от тях в Испания, Гърция, Франция, както и други страни, традиционните партии в „ляво” и „дясно”, печелят по-малко то половината гласоподаватели. Дори в Германия, нация силно ангажирана с евроинтеграцията, партията на евроскептиците събра 7% и ще влезе в европарламента за първи път.
Причина за всичко това е ясно изразеното икономическо недоволство. Във Франция където разтежът през последната година е нула, две трети от избирателите смятат че икономиката не е била никога толкова зле. Ситуацията в Италия е същата, слаба икономика и несигурност за работните места, това са основните причини за недоволство сред 58% от гласувалите. в 5-те най големи и силни икономики в общността, гласоподавателите са на мнение, че в държавите им има твърда много имигранти от ЕС.
За съжаление, лидерите на Европейския съюз, демонстрират отказ да се вслушат в гласоподавателите, които са скептични по отношение на европейската централизация. Бюрократите на кормилото игнорират решенията от референдуми различни от волята на Брюксел , отхвърлили протестите срещу икономическите спасителни мерки.
Според Даниел Ханан въпреки резултатите от изборите, все пак има възможност Европа да спаси най-доброто от следвоенния напредък, осъществен чрез сближаването на нациите, свободно движение на стоки, услуги, капитали и туристи. Избирателите показаха ясно какво искат с вота си, въпросът сега е "Дали някой от политическите елите ще обърне внимание и ще се ангажира с реални реформи"?
Превод: Faktor.bg
Още от Хляб и пасти
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо
Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане
От партията на Костадинов искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили