28 Ноември, 2024

​Русия и Китай в газова прегръдка срещу Европа и Запада

​Русия и Китай в газова прегръдка срещу Европа и Запада

Luke Johnson, Radio Free Europe

Преди ден Русия и Китай финализираха 30-годишен договор за износ на природен газ. Финансовата сделка се превърна в икономическия блокбъстър за 2014 година. Сделката регламентира износ на руски газ за най-многолюдната страна в света от 38 млрд. куб. м. газ годишно. Това официално се знае за сделката.

Какво се договориха Китай и Русия?

Руския гигант Газпром и Китайската национална петролна корпорация се съгласиха на 30 годишен договор за износ на синьо гориво, който реално трябва да започне през 2018 г. Условията по договора остават тайна за широката общественост.

Преди оповестяването на сделката, компании от двете страни се споразумяха за серия от проекти, показващи задълбочаване на сътрудничеството в търговската сфера. Руската държавна самолетостроителна корпорация и китайската Comac скрепиха меморандум за създаване на самолети, конкурирашти Airbus и Boeing. Също така бе договорено изграждане на транс-граничен железопътен мост над река Амур до 2016-а.

Каква е цената на сделката?

Цената за природния газ в сделката, изненадващо също остана тайна. Изпълнителният директор на Газпром Алексей Милър я обяви за "търговска тайна". Въпреки това той обобщи стойността на сделката на $ 400 млрд. По думи на Путин руската страна ще инвестира $ 55 млрд. по този договор, докато Китай ще инвестира по-малко от $ 20 млрд.

Правителствената медия „Известия” цитира неин източник от Газпром, според който цената за хиляда куб. м. газ ще бъде $ 350 - $ 380. Това е цена, която повечето европейски домакинства плащат през последните две години, според Reuters. По думи на Клифорд Гади, старши сътрудник в Brookings Institution , специалист по икономиката на Русия, има толкова много компоненти по договора, че споменаването на отделни цифри е безсмислено.

" Разглеждайки цената трябва да се вгледаме в отделните компоненти, като лихвен процент по кредита, или размера на кредита или сумата на предварителното плащане - всеки отделен елемент сам по себе си не означава нищо, освен ако не знаем целият набор от разпоредби в тази гигантска сделка".

"Единственото което ни е ясно е, че двете страни се опитват да ни представят сделката, като взаимноизгодна. Руснаците най-малко искат да изглеждат, сякаш са се закопали твърде много."

Колко време ще отнеме изграждането на газопровода до Китай?

В споразумението ясно е записано, че всичко трябва да е готово до 2018-а. Това обаче не значи, че не е възможно де се осъществи и по-късно, ако и двете страни са подписали някой специфични детайли в договора.

По думи на Гади, всичко зависи от това колко пари са готови да инвестират двете страни и политическата воля зад сделката. "На всички ни е ясно, че Русия може да направи почти всичко в определените срокове, срещу определени финансови инвестиции - най-скорошен пример за това е олимпиадата в Сочи. Китай по същество могат да направят същото, ако наистина за тях това е първостепенен ангажимент. Не е толкова въпрос на способност за реализирането на проекта, колкото чувството за неотложност."

Ефектът от сделката за Европа и Украйна

Със сигурност той не е пряк. Според Газпром, газта за Китай ще бъде от две находища в Източен Сибир, които още не са свързани с тръбопроводи. Докато голямата част от газта за Европа идва от Западен Сибир.

Сделката обаче може да има теоретичен ефект върху западноевропейските цени, а Русия ястно показва, че има алтернатива за пазара на руски газ.

Прехвърлянето на част от потенциалното предлагане на Изток, към Азия, теоретично дава на Газпром по-силна позиция за преговори с европейците. Всичко е въпрос на това, кой от кого е зависим, както и кой държи по-добра позиция за договаряне. Въпреки това, трябва да се прави разлика, че всички тези хипотетични сценарии се основават на намерения - дори понякога при сключени договори, с които се играе в продължение на месеци и дори години по отношение на пазарната ситуация, политическата ситуация, състоянието на сигурността.

Каква е връзката на тази сделка с развихрилата се Украинска криза?

Разговорите между Русия и Китай по подписания договор датират от преди повече от десетилетие. И на пръв поглед наистина не изглеждат случайни. Имайки предвид дългия период на разногласия между двете страни, сделката бе подписана на 21 май, а само ден преди това бе постигнато и споразумение по-общите условия. Междувременно Газпром, заплашва да спре газта за Украйна на 1 юни, ако не получи авансово плащане.

Ясно е, че Русия е под по-голямо напрежение, за нея тази сделка е важна. Тя е средство за продължаване на пропагандната си политика. Осигуряването на този нов пазар е възможност за скъсване със западната си зависимост. Но това не означава, че сделката е нечестна, не значи, че китайците са се възползвали от ситуацията. Дори и да е така, изглежда Русия е готова да плати за това, защото е важна за тях точно сега.

"Ето, ние подписахме тази гигантска сделка с Китай. Имаме алтернатива на европейците и западняците. Ние не сме толкова уязвими от вашите санкции и заплахи в енергийния сектор" - това е което иска да каже Русия на света, обясни Клифорд Гади.

Сподели:
 Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо