18 Април, 2025

​Ще стават ли имамите партизани или ще проповядват в джамиите

​Ще стават ли имамите партизани или ще проповядват в джамиите

Николай Панков

Очакваната и спорна конференция на Мюсюлманското изповедание се проведе в неделя - перфектна организация, мултимедия, дервишка музика, полупразна зала и емблематични гости. В тази атмосфера започна и завърши на един дъх „демократичният“ мюсюлмански форум, изразяващ „свободната" воля на изповядващите исляма български граждани.

ДПС се отчете като изпрати Мустафа Карадайъ, Рушен Риза, Юнал Лютфи, Илхан Кючук и Неджми Али. Представляващият временния триумвират, Карадайъ процеди, че това е празник за мюсюлманите, но побърза да се дистанцира от доскорошния си председател Местан и групата на ДПС потъна в залата, като избягваше камерите. Поражението на партията на Доган беше явно, а предизвестеният избор потвърди разделянето на изповеданието от опеката му.

Очаквано конференцията уважи и турският посланик Сюлейман Гьокче, който бе седнал в противоположния край на залата, наравно отдалечен от двата враждуващи лагера в ДПС. Лютви Местан, следван неотлъчно от Хюсейн Хафъзов, завзеха челните места на почетни гости в обкръжението на двама бивши мюфтии - Фикри Сали и Селим Мехмед.

Да припомним, че висшият форум на мюсюлманите в България бе в зала 1 на НДК. Той се провежда нa всеки 5 години. Това е форумът, който има правомощията да разгледа и гласува промени в Устава на мюсюлманското вероизповедание. В края на предходната година се проведоха общи събрания на мюсюлманите по места, които излъчиха своите делегати. На конференцията, която се проведе на делегатите от Висшия духовен съвет, им бе посочен избора на главен мюфтия и председател на съвета. Това бяха Мустафа Хаджи и Ведат Ахмет. Двамата си разменяха доклади на трибуната и практически изнесоха конференцията на гърба си.

На форума приветствие към вярващите отправи и мюфтията на Румъния Мурат Юсуф. След това заместник-председателят на Председателството на религиозните въпроси в Турция проф. Хасан Йълмаз в своето приветствие каза, че българският народ и мюсюлманите в България са преживели много трудности, но след 1989-1990 г. е започнал период на демокрация. Турция и България са държави, които са свързани с исторически, географски и културни връзки, каза Йълмаз. Той отбеляза, че през 1950 г., когато в Турция са били създадени средни религиозни училища и факултети, тогава преподавателите са били духовни лица - учители, дошли от Шумен. На форума се очакваше и директорът на турския Дианет г-н Гьормес, но така и пищната церемония по неговото посрещане бе отложена 

за по добри времена

В началото на конференцията присъства и посланикът на Турция у нас Сюлейман Гьокче, който си тръгна преди началото на отчетния доклад на Мустафа Хаджи. Същото направи и бившият председател на ДПС Лютви Местан.

Поздравления бяха отправени от името на балканските мюфтии, като техен говорител беше мюфтията на Румъния Мурад Юсуф. Той обаче имаше за цел да похвали работата на Турската дирекция по религиозните въпроси и с това предизвика велите аплаузи от публиката. Екзалтацията на мюфтията стигна до там, да оприличи отворените врати на Дианета като дверите на Рая - когато мюсюлманите от Балканите имат проблеми, те чукат на портите на турската държавна институция, когато искат пари пак, когато имат нужда от съвети, книги, напътствие - Дианета винаги е на разположение. Духовникът сподели и древната притча за въжето на исляма, за което всеки мюсюлманин трябва да се държи, но остана недоизказан въпросът, че правоверен турчин държи началото на това въже.

Очакван беше и докладът на Мустафа Хаджи. В познатата семпла реторика той заяви „Ако искате от мен да назова точно коя партия е дошла да ми каже в молитвата накъде да се обръщаме, такава партия няма“, заяви главният мюфтия, отговаряйки на въпрос за опитите за използване на вероизповеданието за политически цели в България. „Но реално погледнато, изповеданието и не само мюсюлманското, а и всички във всяка една епоха са били използвани от политиците", добави той и обяви, че това е факт, който никой не отрича. "Не е задължително през централния орган, но някои политици се опитват да лансират свои идеи чрез имами, районни мюфтии и ваизи. Не мога да ви кажа кои са, защото най-вероятно не са един или двама, а най-вероятно са всички", заяви главният мюфтия, попитан дали има намеса на партиите. По думите му националистическите партии пък се опитват 

да оплюят мюсюлманите, за да могат да печелят дивиденти

Мустафа Хаджи заяви, че не се притеснява от факта, че не е имало друг кандидат за главен мюфтия на днешната конференция и добави, че Висшият мюсюлмански съвет (ВМС) е бил обявил, че всеки, който иска да се кандидатира за поста, може да го направи до последния момент.

От 1317 мюсюлмански настоятелства в страната за конференцията бяха излъчени 1223 души. Във форуман обаче участваха само 976 делегати. Близо 341 делегати не посетиха конференцията, въпреки това тя започна своята работа, като мандатната комисия обяви форума за легитимен.

Делегатите изслушаха докладите на главния мюфтия и председателя, след това гласуваха и го преизбраха. Важни промени в Устава бяха гласувани - като четене на Коран, на един дъх, но не бяха направени предложения, нямаше коментари или дискусии.

Мустафа Хаджи отговори и на въпроси, какво ще направи Главното мюфтийство, ако съдът откаже да признае легитимните решения на днешната конференция:

"Ако не ни регистрират, ще направим още една конференция, защото законите се правят в услуга на хората, а не хората да са подвластни и да са роби на законите", посочи Хаджи. "Ако тази конференция не бъде регистрирана, ще съберем отново тези хора, да кажат какво да правим", уточни той. 

На въпрос какво ще направи през новия си мандат, за да паднат съмненията, че Главното мюфтийство има запорирани сметки и получава пари от Турция, Мустафа Хаджи каза, че е представен на НАП погасителен план, който се следва стриктно.

„Трябва да издължим това, което дължим, и да получим решение от съда за тези задължения, които са ни надписани неправилно, защото са ни третирали като бюджетна организация, а ние не сме", посочи главният мюфтия. Така той призна, че дължи 2 000 000 лв към фиска, и се водят дела за още 3 000 000 лв. Към частни съдебни изпълнители се дължат над 250 000 лв., чрез дела са спестили над 700 000 лв. от извършени ревизии. 

Мюфтийството водило 70 дела, 24 от тях за имоти, от който загубило само две, с което произнесе пълна неистина, защото прословутите дела за паметниците на културата в спор с общините и държавата две дела са приключили с влезли в сила осъдителни решения, а другите са висящи и чакат решението на ВКС за правоприемството, което мюфтийството загуби на предишна инстанция.

Д-р Мустафа Хаджи подчерта като свършена работа и слагането на ред във финансите на Мюсюлманското изповедание, увеличаването на броя на наемите от имоти с 263% и ръст на годишните приходи на Главното мюфтийство с 250% в сравнение с предишния мандат. С тази фискална политика той може да изнася лекции по икономика на световния форум в Давос. Но по този повод се направи и тоталната промяна в Устава на изповеданието, с която вакъфски имоти апортирани в смесени дружества или учредени от мюфтийството организации вече няма да се титулуват "вакъфски" и възбраната за тяхната продажба отпада. Така на практика се отваря възможността , ако ТИКА стъпи в България да се приватизира собствеността на изповеданието и то на практика да премине в чужди за мюсюлманите ръце. Друга важна промяна е принизяването на статута на ВДС като съвещателен орган, преминаване на пълната власт е в ръцете на главния мюфтия, при централизирана вертикална власт с отнета юридическа самоличност на джамийските настоятелства. Ако тези промени станат факт, мюфтийството става еднолична структура, с имущество за милиарди под директното разпореждане на Главния мюфтия.

Бившият главен мюфтия Фикри Сали, считан за близък до ДПС, взе думата след речта на д-р Хаджи и отправи някои критики към настоящото ръководство. Сред нерешените проблеми, които той посочи, са невъзстановените вакъфски имоти, липсата на акредитация на Висшия ислямски институт, липсата на движение по въпроса с изграждането на културно-религиозен център в София, висящото дело пред Върховния касационен съд за резултатите от предишната Национална конференция, както и неизползването на около 200 джамии в страната поради липса на имами.

"Всички ние трябва да сме потресени от това и такова бездействие не следва да бъде приемано от мюсюлманите", заяви Сали по повод последния казус с джамиите.

Вместо епилог.

Характерно за други форуми, доминирани от представители на посолството на САЩ, на тази конференция с единствен дипломатически представител се отличи ръководителят на турската мисия Кьокче. Нямаше нито едно приветствие от държавна институция. Правителство, Президентство и Народно събрание нито изпратиха представител , нито поздравителен адрес. Всеки от ораторите се обръщаше към дълъг списък от абревиатури на гости, дори и тези представители на съдебната власт, но журналистите видяха в залата само обичайните заподозрени. На ход е съдът, но както казва Мустафа Хаджи - законите не са направени да се спазват от хората и си остави отворена опцията да свика „делегатите“ при отказ от съда да решават какво да правят. Това наистина е история с неизвестен край, но г-н Алекс Алексиев подчерта днес по Нова ТВ,че агресивното нахлуване на Турция в България чрез Главното мюфтийство ще породи тероризъм. Та имамите дали ще стават партизани или ще влязат в джамиите да практикуват вярата си в Исляма - остава единственият свободен избор на вярващите.

Сподели:

Коментари (0)

Вили Лилков: Интересна порода са русофилите ни - обичат руснаците, но не всички, а по команда от Москва

Вили Лилков: Интересна порода са русофилите ни - обичат руснаците, но не всички, а по команда от Москва

След Гражданската война в Русия в България се заселват около 20 000 руски офицери и войници от армията на барон Врангел - само БКП, по заповед на Коминтерна, настоява за изгонването им

Имат ли депутатите кураж за смели реформи в Изборния кодекс

Имат ли депутатите кураж за смели реформи в Изборния кодекс

Народните представители трябва да гарантират както представителност, така и стабилност в един много нестабилен свят!

Путин иска да превърне Украйна в подобие на Беларус, за да спре войната

Путин иска да превърне Украйна в подобие на Беларус, за да спре войната

Илюзията, че може да бъде постигнат мир между Украйна и Русия по формулата, по която бяха урегулирани отношенията между Финландия и СССР след Втората световна война, вече се изпарява