Косара Белниколова
Бурни вътрешнопартийни вълнения се оформиха в редиците на Демократи за силна България дни и часове преди партийното им събрание в неделя. В дена на християнската Прошка, на заседанието на висшия ръководен орган се очаква да се вземат съдбовни решения – а именно кой ще оглави ДСБ в тези трудни времена и какъв курс ще поеме формацията, за да предотврати собственото си самоубийство.
Един от очакваните сценарий е драматичното изключване от партията на здравния министър Петър Москов посредством приемането на нов Устав. Запознати с партийните драми обясняват, че чрез новите правила се дава възможност всяка районна организация да има по-голяма тежест при взимането за решение за изключването на член. В момента подобни казуси са от компетенцията на партийния национален арбитраж, който се състои от седем членове, избрани от Националното събрание. Точно една от точките за заседанието в неделя предвижда промени в правилата за арбитража.
„Ако мине новият Устав и се окаже, че от ДСБ-Средец, където членува Москов, всички са „за" минаване в опозиция,
няма как Петър да остане в структурата,
ще бъде нелепо", коментираха активисти от партията.
„Ако Кънев реши Москов да си ходи, той ще си тръгне, това е сигурно", добавят още от столични структури на тъмносинята партия.
Според други членове на ДСБ сегашният лидер че Радан Кънев прави опит да надъха съпартийците си преди конгреса в неделя. Лидерът на ДСБ е заплашил, че ако не получи подкрепа, ще подаде оставка. От друга страна бившият му партиен заместник Петър Москов обаче бил готов със своя стратегия за преврат, за да оглави ДСБ. Според Кънев министърът обикаля страната, привлича последователи и му оспорва властта. Тъмносиният шеф приготвил план - докторът да бъде принуден сам да си подаде оставката, така както се случи през декември миналата година. Тогава партията притисна Москов да сдаде зам.-председателското място.
Междувременно здравният министър е заложил на недоволни напоследък от Кънев структури, които го обвиниха и в намерение да превърне партията на Иван Костов в тоталитарна лидерска формация, като я узурпира и върви към създаването на нов, но неясен политически проект, твърдят десебари. Съществува и хипотеза, че здравният министър ще се откаже от членството си и без да го принуждават, заради
провала на здравната реформа
Сътресенията достигнаха връхна точка, когато Москов категорично отказа да напусне тъмносините редици, и да последва съпартийците му депутати, които излязоха в някаква неясна опозиция, следвайки емоционалния пример на Радан. Конкретната причина тогава беше провалът на съдебната реформа и оттеглянето на бившия министър Христо Иванов. Някои от структурите на ДСБ обаче приемат, че за провала на тази реформа вина има и самият Кънев, а инфантилното му опозиционерство е просто повод да се измъкне от кашите, които забърка, но не успя да разчисти.
В момента от цялата страна тъмносини предупреждават, че ДСБ е пред разпад. Повечето от структурите в регионите съществуват фиктивно. Активисти упрекват Кънев, че се държи тоталитарно и взима еднолични решения - изтъкват, че така направил и за излизането на тъмносините депутати като опозиция в собствената си коалиция - Реформаторския блок, която е управляваща. Много от тях отчитат, че Радан е изчерпан като водач, обременен е от стари зависимости и провали и не може да генерира нови политики и да привлича съмишленици.
На другия фронт са недоволните от соловите изяви на Москов, сравняват поведението му с „предателство“ и съглашателство с Бойко Борисов. Чуват се дори и коментари, че чрез Москов,
Борисов обяздва ДСБ
Освен начинът на избиране на членове, уставните промени крият и още изненади. На практика измененията отнемали пряката власт на всички партийни структури и правели националния лидер пълновластен господар. Ако някой не е съгласен с неговите позиции, единственият му шанс в бъдеще ще е да се раздели с партийния пост, който заема. Според други промени в устава ще могат да се пришиват към ДСБ всякакви нови структури, включително „клубове по интереси", които няма да са подчинени изобщо на националното ръководство на партията, а едва ли не само на лидера.
Негативни са и тенденциите, които прогнозират социолози и политолози – при нови избори ДСБ няма шанс за парламента, а това ще я нареди до покойници като НДСВ, Евролевицата и други маргинали. В партийните структури здравословно се коментира и трети вариант – ген. Атанасов или ново лице да поеме лидерския пост. Атанасов обаче категорично отказвал подобен сценарий. В ДСБ отчитат и факта, че много от старите лидери са се отдръпнали от активна политика, други предпочитат сигурна работа към правителствени структури, а нови лица партията, създадена от Иван Костов, не е успяла да създаде или привлече през последните три години.
Още от Хляб и пасти
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо
Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане
От партията на Костадинов искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили