След последно избухване на скандала около Карадере в повечето медии се завъртя името на Георгий Станишев - брат на бившия премиер и настоящ лидер на БСП и ПЕС Сергей Станишев.
Поводът бе, че бюрото на арх. Станишев е участвало като партньор на световноизвестния сър Норман Фостър в проектирането на огромния комплекс край Бяла, който предизвика остри реакции на природозащитници заради грубо неспазване на законите и впоследствие беше спрян, а сега – преработен и отново предложен.
От журналистическа гледна точка и интересът, и критичните коментари – къде основателни, къде пресилени, са напълно разбираеми. В отговор Георгий Станишев на няколко пъти се появи в централни медии и категорично опроверга внушенията с твърденията, че не е инвеститор, не притежава „и един метър земя” и няма интерес от реализацията на проекта. Включително се закани " Бих хвърлил един бой на всеки, който твърди, че още съм свързан с проекта "Карадере".
"Аз нямам нито един квадратен метър земя на Черноморието - нито като фирма, нито като частно лице, чрез подставени лица или каквито и да било”, заявява Георгий Станишев.
Агресивността на отричането е въпрос на характер и темперамент.
И преди се е заканвал да съди всички, които твърдят обратното. В интерес на истината трябва да кажем обаче, че това поведение наистина е странно. Защото в огромната част от публикациите по темата и сега и преди години никъде не се твърди, че арх. Станишев участва с дялове, акции, земя, като физическо или юридическо лице от страната на инвеститора. Възможно е подобни писания да са се появили някъде, но те са пренебрежимо малко, за да предизвикат на няколко пъти остри реакции.
Да, арх. Станишев е прав. Както, че са приключили взаимоотношенията му с ББТ Проджект, така и че авторските права са на архитектурно бюро Норман Фостър.
Междувременно Скот Пъркинс, член на борда на директорите на "Мадара Юръп" АД, инвеститор на проекта, участва в сутрешния блок на bTV и категорично заяви: Разбира се, че ще строим Карадере, това е проект от 7 години.
Всичко е възможно, но е извън здравата логика, когато един проект се продължава и проектантът продължава да е Норман Фостър, отново да не прибегне до услугите на досегашния си местен партньор – бюрото на арх. Станишев, чиято професионална репутация е безспорна. Та никой извън него не познава целия проект в детайли на място. Именно затова големи световни бюра наемат качествени подизпълнители на място. А бюрото на Станшев е свързано именно с този проект отпреди 7 години, който сега се възобновява.
И тук стигаме до още една истина, която казва арх. Станишев. "Аз съм аутсайдер от 2008 г. и нямам никакво ново възлагане". Но това съвсем не значи, че след като проектът получи зелена светлина той няма да получи възлагане! И това, напълно обективно погледнато, е логичната и най-вероятната хипотеза. В момента ангажиментите са на инвеститора да спази законите, да отстрани пропуските, да изпълни предписанията и да получи правата за строителство. А той вече получи от правителството статут на приоритетен инвестиционен проект по реда на Закона за насърчаване на инвестициите.
Арх. Станишев навсякъде твърди, че в момента не е ангажиран,
но никъде не казва, че няма отново да бъде ангажиран с този проект,
когато започне неговото осъществяване. А ако е така, интересът му това да се случи е меко казано мащабен.
А защо е така? Vevesti.bg се обърна към известни архитекти за принципни разяснения по въпроса за ролята на проектанта в процеса на реализация на един обект. От колегиални съображения те помолиха да не бъдат цитирани, но ето какво разказаха:
Проектантът има изключително важна роля в процеса на реализация. Той одобрява всичко – от начина на строителство до материалите, които ще бъдат поръчани и ще се използват. А при такъв гигантски проект отговорността и правата му са огромни. Ако например трябва да се строят басейни пред хотелите – от кого да се купят плочките, с какво качество, до вида на пречиствателните помпи. И това е само капка в морето. Да не говорим за инвеститорския контрол – нали не си представяте, че сър Норман Фостър ще се вдигне до Бяла, Варненско за осъществяване на непрекъснат контрол. Той тъкмо затова си е наел партньорско бюро в България, поясниха нашите хора.
Според тях арх. Георгий Станишев има огромен интерес проектът да се реализира, при положение, че бъде нает като партньор на световноизвестното лондонско бюро. Това е най-логичното, арх. Станишев познава и историята и детайлите му – коментираха те. Освен това, работата му със сър Норман Фостър е огромен престиж, контакти и признание.
Според архитектите принципно и най-общо има два начина за заплащане на проектантските услуги. Върху стойността на реализирания проект, който се практикува в „белите държави” и е между 5 и 8 на сто от размера на инвестицията. В първоначалния план тя беше за 1 милиард, сега – за над 100 милиона лева. Колко „над” все още не е известно, но това означава между 5 и 8 милиона за архитектурното бюро. Каква част е за българския партньор е въпрос на договаряне, тук ще се навлезе в ненужни спекулации.
Ако се изчислява по втория метод между 10 и 15 евро на кв.м. – трябва да се напомни, че засега говорим само за първи етап. РЗП-то като цяло само на къщичките е над 440 000 кв.м. отделно хотелски комплекси, пътища, озеленяване, дори марина…И отново
става дума за милиони без елемент на спекулации
Да, арх. Станишев в момента няма ангажименти към строителството на Карадере. Но както вече отбелязахме - най-вероятната и логична хипотеза при старта на проекта е той да вземе участие в него. В този смисъл има безусловен интерес от неговото „рестартиране”. И пак в този смисъл коментарите за брата на един партиен лидер и бивш премиер в реализацията на такъв грандиозен проект в медиите са напълно логични. Още повече, че хронологията на събитията наистина сочат следната последователност: През 2007 г. (премиер Станишев) проектът стартира като процедура, при ГЕРБ е спрян, (какво е подписвал министър Добрев още не е ясно), при новата коалиция с мандатоносител партията на Станишев – отново е възобновен. И то с инвеститор офшорна компания.
Трудно е да не се коментира при такива съвпадения. Съвсем друго щеше да бъде, ако арх. Георгий Станишев в някое от публичните си изказвания бе заявил, че и в бъдеще няма да има нищо общо с реализацията на проекта. Тогава куп въпроси стават излишни. Но не е късно да го направи.
Иначе по принцип всичко, което казва е вярно. Включително и това, че брат му не разбира от инвестиционно проектиране.
Всъщност, нямаше ли едно министерство с такова име?
Надяваме се да не сме си изпросили боя.
Vevesti.bg
Още от Хляб и пасти
Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС
Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо