Косара Белниколова
Конгресът на БСП е в началото на май, но подготовката, интригите и задкулисните игри отдавна кипят с пълна пара. За момента основната борба на ринга се очертава да е между настоящия лидер Михаил Миков и „желязната лейди“ на партията – Корнелия Нинова.
Въпреки наближаването на съдбовния ден става все по-трудно да се разбере от публичното пространство на какво залагат двамата и кои са най-големите им козове за спечелване на делегати. Очакванията, както и при предишни конгреси, са за десетина основни имена. Повечето от тях обаче ще се оттеглят и накрая изборът най-вероятно ще бъде сведен до четирима: Михаил Миков, Корнелия Нинова, Красимир Янков и Георги Гергов. Като се има предвид, че Янков и Гергов нямат потенциал да спечелят, то сериозните претенденти остават Миков и Нинова.
Източници от партията са на мнение, че зад Нинова ще застане софийската организация на БСП (в която сериозно влияние има Румен Овчаров, лобито около депутата Кирил Добрев, както и бившият енергиен министър Драгомир Стойнев.). Друга интересна подробност е, че зад Нинова стои и бившият лидер на БСП Георги Първанов, който разцепи партията със създаването на собствената си формация АБВ, която има десет депутати в НС и е част от управляващата коалиция начело с Бойко Борисов. Нинова е в топла връзка от години и с пловдивския лидер на БСП и изтъкнат бизнесмен от прехода Георги Гергов. Той със сигурност вече играе за нея, коментират социалисти.
Нинова си е поставила амбициозна цел: “Да направя БСП истинска алтернатива на сегашното управление; да дам на БСП самочувствие; да я направя първостепенна политическа сила; да обединя около нашите цели и хора извън партията; външната ни политика да бъде с характер". Каузата, около която ще търси обединение, Корнелия Нинова изрази също с 5 думи: „справедливост, солидарност, равенство, свобода и патриотизъм“, като поясни, че солидарност означава държавата да помага на бедните, а
богатите да плащат по-високи данъци
На въпрос дали ще се стреми да обедини левите сили в сътрудничество с други политически партии, като предвожданите от Георги Първанов и Татяна Дончева, кандидатката не даде пряк отговор. Върху политическите амбиции на Нинова тегне и сянката на управлението на правителството на ОДС, когато днешната социалистка беше твърде близка до екип на Иван Костов и се облажи с приватизационни сделки. Като евентуален бонус за Нинова се представя и разбирането й, че БСП може да се коалира с ГЕРБ. Подобен генен продукт ще реанимира с властови позиции социалистите, но при всички случаи ще бъде
фатален за партията на Борисов
Извън политическото говорене, социолозите също не са оптимистични за бъдещето на БСП. „Що се отнася до заявката на Корнелия Нинова за отваряне към центъра и евентуално сътрудничество с ГЕРБ – това е твърда пропаганда на други кандидати и може и на самия председател. По-скоро е важен електоралният профил на тези, които разчитат на БСП, но за съжаление след този дълъг период от време, в който БСП губи избори, лоялни към партията останаха онези, които по-скоро биха искали да видят по-радикална рекомунизация на БСП“ коментира пред Faktor.bg политологът Антоний Гълъбов.
Според него перспективата не е добра, независимо колко енергия ще бъде инвестирана в кампанията за избор на нов председател. „Има ефект на „заразяване“ от слабите резултати на партията, отдръпването на по-млади и по-модерно мислещи хора и възпроизвеждане на грешките на миналото. Независимо кой ще бъде избран, БСП има нужда от ясна визия какво иска и може да постигне и кого представлява и как да структурира пътя си към едно евентуално влизане във властта. Това са въпроси, които излизат от обхвата на левичарското говорене, което се наложи през последните години. Самите кланове в БСП не са заинтересовани от силна кандидатура, който и да бъде избран, ще е поставен в рамки, за да не наруши баланса.„ добави още в анализа си политологът.
Що се отнася до сегашния председател – зад него застава ядро от хора, които не могат да преглътнат предателството на Първанов и хората около него и са против всякакъв вид сътрудничество с АБВ. "Вероятно е Станишев да подкрепи Миков, тъй като той поддържа доста добри отношения с ГЕРБ, а Нинова има опасност да предаде партията на Първанов", споделят впечатленията си поддръжниците на Миков.
„Очевидно е, че сегашният председател – г-н Миков лансира курс на стил на поведение на БСП, който не е ефективен и не успява да увеличи електоралната подкрепа . От друга страна е очевидно, че този курс се подкрепя от определени среди в БСП. Големият брой кандидати, за съжаление, не означава алтернативни разбирания за това как би трябвало да се развива БСП. Няма алтернативни разбирания, нещата са затворени в кръга на избора на личности. Очевидно в сферата на избиране на личности – Корнелия Нинова стои по-добре от г-н Михов, но това не е принципно различен модел. Винаги, когато се говори за БСП, се мисли за единна партия, а БСП никога не е била такава, така че
напрежението между отделните лобита, кланове и групи
в БСП, в крайна сметка ще определи баланса на силите . За съжаление това не носи стратегическа идея за развитие на една модерна лява партия.“ Допълва коментара си Антоний Гълъбов.
Политологът Александър Маринов, който е и бивш председател на БСП-София също е на мнение, че основният пропуск на кандидатите е липсата на визия за развитие. Според него всички останали претенденти, освен Нинова и Миков са лишени от реални шансове и целят други неща – да потвърдят свои позиции или да търгуват влиянието си срещу бъдещи позиции в партийното ръководство.
„Проблемът е, че не става много ясно какво предлагат. Председателят на партията все още нищо не говори, а г-жа Нинова се фокусира върху това, че до две години ще върне БСП в управлението. Въпросът е дали това е реалистично да се случи, ако не настъпят по-сериозни промени в партията.“ заяви Маринов пред Faktor.bg.
Той е на мнение, БСП не е в състояние, при което, новият или старият ръководител, просто ще продължи да поддържа един известен, стабилен и успешен курс. „Говори се, че Нинова ще провежда курс на сближаване с АБВ . Големият въпрос е дали БСП ще преглътне всичко, което се е случило и ще си партнира с АБВ и то при техните условия. Относно другия кандидат – нямам идея какво възнамерява да прави. Що се отнася кой има по-голяма подкрепа –пускат се различни проучвания, но не мисля, че са напълно добросъвестни“, смята Маринов.
Политологът е категоричен, че БСП трябва да се отвори не към една или друга партия, а към своите избиратели и ако иска въобще да оцелее: „трябва да си върне доверието на традиционните си привърженици, които я напуснаха, заради нейното лицемерие – лява фразеология и дясна политика – линия, налагана в продължение на много години в лицето на Станишев. Докато БСП не направи това нещо, с когото и да с коалира, нищо особено няма да се случи. Въпросът е дали е готова, но не съм убеден. Партията очаква да чуе от кандидатите за ръководител една разумна, реалистична и самокритична оценка. БСП най-после трябва да каже открито, че е допуснала груби грешки – например с въвеждането на плоския данък и много други грешки. Докато не бъде направен анализ няма как да очаква да си върне доверието. Тя трябва да провежда по-социална политика, което не означава архаична, а това, към което се движат новите леви формации по света. Във всяка една област, БСП би могла да преосмисли своята политика или по точно липсата на политика и опитът тя да бъде
заменена с празнословия
Трябва да има конкретни предложение, ако иска да бъде алтернатива на ГЕРБ, но не ги виждам. Най-голямата беда на БСП е ,че дори не може да отиде при хората, за да обсъжда едни правилни предложения, но те вече не й вярват; самата партия вече няма реални връзки по места и реална масова дейност. Има един връх - депутати и партийно ръководство и оттам нататък всичко е разпокъсано. Но големият въпрос е кой ще го прави това нещо – проблемът не е само на „Позитано“, той е и повсеместен – няма средства, няма кадри„ анализира Маринов поведението на бившите си съпартийци.
„Ако аз бях на мястото на ръководителите на БСП никога не бих приел безусловно сътрудничество с АБВ, понеже поведението им беше вероломно и голяма част от хората, които я създадоха, носят голяма отговорност за състоянието на БСП и всички нейни грешки. Не смятам, че и ако се случи такова сътрудничество - това ще има особен ефект – няма да им даде шанс за президентските избори. Те могат да бъдат спечелени само чрез съвършено нов тип кандидат, който е не просто удобен от двете партийни централи, а който е много по-ляв от БСП и АБВ, умножено по 10“ коментира Маринов в заключение.
Каквото и да се случи преди и след конгреса, на БСП й предстоят трудни времена, които минават през признаване на грешки, неотложен анализ и преосмисляне на цялата й история. А в столетницата няма такива нагласи, усещането за непогрешимост е по-силно дори и от опасността от политическо самоубийство.
Още от Хляб и пасти
Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС
Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо