29 Март, 2025

Съдържанието на "Кремълския доклад" е още неизвестно, подхвърлиха ни скалъпена версия

Съдържанието на "Кремълския доклад" е още неизвестно, подхвърлиха ни скалъпена версия

Андрей Иларионов

Засекретената част съдържа стотици страници анализ

Андрей Иларионов, kasparov.ru

Публикуването на "Кремълския доклад" предизвика взрив от разнородни емоции  – от разочарование до злорадство. 
От това, което е известно до момента става ясно следното:

В продължение на 6 месеца Министерството на финнасите, Държавния департамент и разузнаването на САЩ подготвиха, кактко изглежда, много съдържателен документ, който получи популярното име "Кремълски доклад". Неговата открита част беше публикувана, а секретната - предадена на Конгреса.

Вчера обаче, според Андерс Аслунд - един от авторите на доклада - са се появили "непреодолими препятствия пред публикуването на съгласуваната по-рано открита част на доклада". По какви причини е станало невъзможно да се публикува предварително съгласуваната версия на доклада, засега е неизвестно. Но на служителите на трите институции внезапно се наложило да създадат само за няколко часа на практика съвършено

 нова версия

 на откритата част на доклада.

И те обединили в един документ официалните списъци на ръководните служители в администрацията на президента Владимир Путин и руското правителство със списъка на "Форбс" на руските милиардери. Очевидно давайки си сметка за качеството на този "документ" нито една официална институция в продължение на часове не публикува новата версия на сайта си.

Доколкото публикуваната версия на откритата част на доклада представлява очевидна формалност, то неговите автори категорично заявяват, че споменаването на което и да било лице в откритата част на доклада не води след себе си юридически последствия:
"Този отчет не е "санкционен списък". Макар че някои лица, споменати в доклада, може да бъдат подложени на санкции от други органи, включването на физически или юридически лица в откритата част на доклада, в приложенията към него или в секретната му част, по никакъв начин не трябва да се интерпретира като въвеждане на санкции по отношение на тези лица или организации", се казва в официално изявление на сайта на Министерството на финансите на САЩ(ТУК).

Така че, публикуваната версия на откритата част на доклада не представлява никаква ценност - нито юридическа, нито аналитична, нито информационна. Тя не изпълнява нито едно от изискванията поставени от Конгреса на американското правителство, както и

не води до никакви последствия

Затова и всички заявления, спорове, жалби, обиди по повод включването или невключването в публикувания "Списък на Путин" на различни лица (Путин, Чубайс, Авен, Фридман, Гундяев и така нататък) са абсолютно ирелевантни. Те свидетелстват само за това, че лицата, направили тези изявления (от Путин и Медведев до Чубайс и Латинина) или не са прочели документа, или не са разбрали за какво става дума в него.
Но освен публикуваната открита част на доклада съществува и неговата засекретена част, предадена на Конгреса. За тази секретна част е известно малко - освен това, което каза министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин, че тя съдържа "извънредно голям обем от стотици страници и най-детайлен анализ".

Очевидно е, че да се коментира "Кремълският доклад" ще има смисъл едва когато тази негова, засега секретна част, сане известна.
Сподели:
За вечните имперски интереси на Русия и "задължителната благодарност" на българите

За вечните имперски интереси на Русия и "задължителната благодарност" на българите

Добре, че американците не са ни „освобождавали“, че и те щяха да искат да сме им благодарни и сигурно щяха да дефилират по нашенско сума ти благодарни блюдолизци!

Киселова и политическата темерутщина - една голяма грешка, която може да стане премиер!

Киселова и политическата темерутщина - една голяма грешка, която може да стане премиер!

Вкарват я в ескалация на недоразуменията до достигане на обща непоносимост

Как чатът на Майк Уолц се оказа пробит, та се получи теч като от клозетния канал на съседите

Как чатът на Майк Уолц се оказа пробит, та се получи теч като от клозетния канал на съседите

Най-хубавото в цялата история е коментарът на американския президент: „О, не знам нищо за това. Не съм голям фен на "Атлантик“, но май върви към закриване