27 Ноември, 2024

The Wall Street Journal: Турция и Русия ще си поделят Балканите?

The Wall Street Journal: Турция и Русия ще си поделят Балканите?

Сърбия и Албания стават все по-опасни в намеренията си да прекроят границите

Уолтър Ръсел Мид, The Wall Street Journal

Балканският регион, на чиято територия е започнала не една голяма война (включително Първата световна), отново може да стане епицентър на геополитическа криза от общоевропейски мащаб. За това все по-често предупреждават западни експерти, наблюдаващи геополитическите процеси.
Неотдавна на закрита среща в един от научно-изследователските центрове попитаха добре информиран германски чиновник - кой от проблемите на Европа го вълнува най-силно. Той директно отговори: „Западните Балкани“. Там, според него, назрява нова криза, особено заради това, че Турция и Русия наливат „масло в огън“.
Според него, при най-лошият сценарий, Русия и Турция ще подкрепят проводниците на своето влияние на Балканите – Сърбия и Албания – в техните намерения да прекроят границите.

Турция и Русия ще си поделят Балканите?

В резултат Сърбия с подкрепата на Русия може да анексира значителна част от територията на Босна, населена с етнически сърби. Аналогичен маньовър може да извърши и мюсюлманска Албания в Косово и Македония, където голямата част от албанското малцинство ще иска да се обедини с „родината“. 
Крехкият мир на Балканите досега се поддържаше само от перспективата за членство в ЕС на Сърбия, Македония, Черна гора, Косово и Босна. Всяка балканска страна би предпочела да се присъедини към ЕС, вместо към Русия или Турция.
Но надеждите за членство в близко бъдеще гаснат. Страните от ЕС не бързат да приемат в обятията си пет нестабилни нови балкански страни, които ще направят Евросъюза още по-малко управляем и ще очакват от него финансова помощ, при условие, че бюджетът на ЕС ще бъде намален след Брекзит.

Европа се страхува

Европейците действително са не на шега разтревожени. Особено безпокойство предизвиква  у тях намаляването на интереса на САЩ към Балканите, доколкото този регион не е особено интересен на новия президент Доналд Тръмп.
И ако през 1999 година след бомбардировките на Югославия САЩ изпълняваха ролята на своеобразен „балкански жандарм“, то сега ситуацията е коренно променена.
Геополитическото внимание на Тръмп е приковано в Китай, Северна Корея и Близкия Изток, но по никакъв начин не и към Балканите.
Затова и в ЕС не на шега са изплашени, че без САЩ няма да успеят да решат назряващата балканска криза. Особено, ако, възползвайки се от ситуацията, в нея решат да участват такива силни играчи като Турция и Русия, намиращи се в доста добра форма (преди всичко военна).
Европейците са убедени, че относително краткосрочно американско участие – активна дипломация и укрепване на силите на САЩ в Косово ще има голям ефект. 
Затова в ЕС смятат, че трябва да убедят скептично настроеният Вашингтон да заеме по-активна позици.
Предишните доводи за единството на НАТО, защитата на свободата и страхът пред Русия вече са недостатъчни. Тръп оперерира с бизнес категории и ЕС трябва сериозно да се замисли как може да го ангажира.

Опасността съществува 

Опасенията на европейците всъщност изглеждат напълно логично. Отсъствието на интерес у „големия брат“ топли съзнанието както на турците, така и на сърбите.
В Сърбия гледат на победата на Тръмп като на край на „династията“ Клинтън, която нанесе много вреди на Сърбия, Черна гора и Република Сръбска.
Сърбите, без съмнение, се интересуват от възможността американската администрация да предприеме някакво действие по отношение на балканските мюсюлмани, които в значителна степен имат контрол над региона.
Според някои аналитици, вече се разглежда възможният разпад на Босна и Херцеговина

Босна и Херцеговина се състои от две съставни части: Федерация Босна и Херцеговина (51% от територията на страната) и Република Сръбска (49% от територията). Според религиозната принадлежност – мюсюлманите са 50,7%, 30,7% — православни и 15,2% — католици. Сложният национално-религиозен състав на държавата е една от главните причини за предполагаемия разпад.

Ще се взриви ли бурето с барут?

Единственият фактор, дълго време предотвратяващ поредния „балкански взрив“ беше надеждата на страните от региона за влизане в ЕС. Доколко те са оправдани е друг въпрос, но надеждата умира последна винаги и навсякъде, включително и на Балканите.
Но последният час на балканските надежди наближава, тъй като там, преди всичко в Сърбия, практически не вярват, че ще бъдат приети в ЕС, а и не го желаят особено.  
Единствените носители на евроидеята там остават лидерите на държавата, на първо място президентът Александър Вучич.
В региона смятат, че в Евросъюза вече няма да приемат по политически съображения, както се случи, например, с Румъния и България. 
А и в Брюксел не приветстват очевидната политическа ориентация на Белград към Русия. 

Ще има ли война?

Сдържащите фактори, принуждаващи балканските страни да „слагат юзди“ на амбициите си, стават все по-малко. Все по-очевидно става, че нито една нова страна от Балканите няма да попадне скоро в ЕС. Единственото, което могат да получат е членство в НАТО, което на практика само ще изостри общото напрежение. 
Ще доведе ли това до голяма война, вземайки предвид факта, че сегашното разделение на страните и народите в региона представлява истинска гърмяща смес?
Ситуацията може да бъде влошена от геополитическите амбиции на Русия и Турция, които имат пряк интерес на Балканите. Потенциалното „изяснване на отношенията“ между държавите, разочаровани в надеждата си да влязат в ЕС, и, с подкрепата на толкова мощни играчи може да прерасне в сериозна война с дългосрочни последици.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
 Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо