Консултантът по чуждестранни инвестиции се върна в православието500 години, след като неговите предци са се потурчили. И станал Станко Църнойеви, пише Марияна Кръкич в. Блиц – Белград, цитирани от Obshtestvo.net.
Махмуд Бушатлия е потомък на Станко – Скендер Бей Църнойевич и Махмуд паша Бушатлийе, които първи от фамилията са се потурчили. Бащата на Станко Църнойевич е бил православен и е управлявал Зета (последната сръбска държава преди окончателното падане) до 1490 година.
Махмуд е сменил вярата си в Черногорско-приморската митрополия, на гроба на своя прародител Иван Църнойевич. Това е станало на церемония на 15 февруари 2014 г. и на нея той е приел и новото си име – Станко Църнойевич.
„Нямаше някакъв особен ритуал с който да се отричам от исляма. Само минах през ритуала кръщение, който е и за останалите“, казва Махмуд.
Името си е сменил само в църковните книги, докато в официалните документи си е останал Махмуд Бушталия. Кръщението, както казва, е било негово лично желание, защото е искал да се върне към корените.
„Един път дядо ми ми каза: „Знаеш ли, че светецът покровител на нашето семейство е свети Никола? Той е покровител на нашите предци Църнойевичи. Знам, че това сега не те интересува много, но някога може да се сетиш за него“. А аз тогава бях млад комунист и това не ме вълнуваше много“, разказва Бушатлия пред сръбския в. Блиц.
Както се оказва, дядото е бил прав. Бушатлия променя вярата си наскоро, но в дома му от няколко години скромно се отбелязва деня на св. Никола. Както казва Махмуд, най-вече заради децата.
„И двете ми дъщери са кръстени в православна църква, а съпругата ми Дубравка също е православна. От тази година официално ще празнуваме свети Никола“, продължава той.
Добавя, че никога не е празнувал Рамазан, а в къщата им свинското не е ограничавано. И дядо му е ял свинско, признава Махмуд.
На въпрос защо се е лутал между комунизма, исляма и православието, Бушатлия казва, че истинска дилема е нямало.
„Никога не съм се усещал като мюсюлманин. Ние Бушатлии винаги сме били сърби с мюсюлманско вяра. Бях марксист, но това не е непримиримо с вярата. Това казах и на митрополита и на белградския архиепископ. Те се съгласиха“, казва Бушатлия.
Още от На всеки километър
Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг
Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.
С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм
Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България
80 години от бомбардировките над София, разрушили голямата книжарница на Чипеви
През декември 1944 си отива и Т. Ф. Чипев, основателят-патриарх на книгоиздателството.