Водещи експерти в областта на външната политика от различни западни държави призоваха ЕС, САЩ и Великобритания да бъдат по-критични към сръбския президент Александър Вучич. Те смятат, че ескалиращият конфликт между Сърбия и Косово е пресилена позиция на Белград.
"Опитите на Сърбия да провали демократичните избори в Косово трябва да бъдат публично критикувани като външна намеса и да бъдат предприети конкретни действия за търсене на отговорност от Сърбия, ако тя продължава да подкопава свободните и честни избори", се казва в писмо на външнополитическите експерти до върховния представител на ЕС по външните работи Жозеп Борел и до външните министри на САЩ Антъни Блинкен и на Великобритания Джеймс Клевърли.
Михаел Рот (SPD) е един от инициаторите
Писмото е подписано и от председателите на комисиите по външни работи на Бундестага Михаел Рот (SPD) и на Сената на САЩ Боб Менендес. Сред авторите са и председателите на комисиите по външни работи на британската Камара на общините и парламентите на Чехия, Украйна, Ирландия, Естония, Латвия и Литва.
"Без политика, ориентирана към Белград"
"Сегашният подход не работи", пишат Рот, Менендес и техните колеги: "Молим международната общност да се поучи от нашето минало и да гарантира, че на Балканите няма да провеждаме политика, ориентирана към Белград“, се казва в писмото. Подписалите го призовават "да се обмисли политика на възпираща дипломация, за да се предотврати по-нататъшното влошаване на ситуацията със сигурността в Северно Косово". Онези, които отстояват върховенството на закона и демокрацията, не бива да бъдат порицавани.
"Косово е суверенно"
Откритите неотдавна скривалища за оръжие в Северно Косово и съобщенията за продължаваща контрабанда на оръжие през границата между Сърбия и Косово подчертават "рисковете от по-нататъшна ескалация", се казва в писмото, получено от „Тагесшпигел“. "Косово е суверенна държава и работеща демокрация. Този факт трябва да бъде в основата на общата ни политика по отношение на настоящата криза."
Критика върху "слабите места“
Настоящата политика на ЕС, САЩ и Великобритания по отношение на Сърбия и Косово разкрива "слаби места в нашия общ подход". Този подход трябва да бъде "преосмислен". Инициаторите на писмото призовават за "връщане към баланса и пропорционалността в отношенията с Косово и Сърбия".
Липсата на натиск върху Сърбия след произволния арест на трима косовски полицаи и неподвеждането под отговорност на виновните за нападенията срещу силите за защита на НАТО КФОР илюстрират "настоящата липса на безпристрастност при справянето с подобни кризисни ситуации".
Загриженост относно евентуално сближаване на Белград с Москва
ЕС и САЩ провеждат снизходителна политика по отношение на Сърбия - кандидат за членство в ЕС, на фона на опасенията, че Белград може да премине в лагера на Русия. Правителството на Вучич не участва в санкциите срещу Москва. Руският президент Владимир Путин се радва на симпатии сред сръбското население, докато много сърби отхвърлят едно - все още непредвидимо - пълноправно членство на страната им в ЕС. /БГНЕС
Политици призовават Запада да бъде по-критичен към Сърбия
Фактор Фактор
Още от Свят
Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха
Израел ще приеме прекратяване на огъня в Ливан още тази вечер
Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие
Фактически става дума за война на "малка съветска армия" – ВСУ – срещу "голяма съветска армия" – войските на РФ.
Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война
Благодарение на Украйна войната остава ограничена в една държава – тяхната собствена