25 Ноември, 2024

Политолог: След отчета на Радев кризата между институциите придоби съвсем реални очертания

Политолог: След отчета на Радев кризата между институциите придоби съвсем реални очертания

Има ли криза между президент и премиер?

Случаят с Йончева даде зарят на БСП, но едва ли ще засили положителната инерция, смята Страхил Делийски

"Президентът Румен Радев като че ли събра цялото си отношение към правителството във вчерашния отчет. Бележките прозвучаха по много категоричен начин. Онова, което наричахме криза в отношенията между институциите, придоби съвсем реални очертания". Тази теза изрази в интервю за БНР политологът Страхил Делийски. Той смята, че в случая премиерът Борисов като че ли е в по-неблагоприятната позиция. 

"Сякаш е достатъчно да се покажат някакви данни, за да се конструира определен тип реалност. Когато на един премиер му се наложи да опровергава внушения, че българите не живеят добре, това означава, че тази власт е доста изчерпана. Много е трудно за който и да е премиер да играе тази роля - опровергаване на негативно конструирана реалност. Дебатът не е за различните пътища на развитие, а дали живеем добре или не, има ли проблеми или не. Мнозинството споделя негативната версия и затова премиерът е в по-лошата позиция", аргументира се политологът. 

Делийски коментира и обвиненията срещу Елена Йончева. 

"Случаят даде заряд на БСП, но не съм убеден, че ще засили положителната инерция. Много е трудно да играеш ролята на позитивния разказвач. Това е много специфична ситуация, която ограничава периметъра на политическа комуникация. Много трудно е да се убеди някой, който е решил, че не живее добре." 

Запитан за прогноза за евроизборите, Делийски заяви: 

"И от двете страни получаваме сигнали, че изборите са важни. Преди като че ли залогът не беше толкова голям. Сега са разглеждани като тест за доверието към управляващата коалиция. Европейските избори обикновено са избори от втори ред, които се доминират от националния политически процес. Сега в почти всяка страна има сериозни проблеми, които ще трансформират политическия дебат отвъд и извън дебата за Европа", посочи Делийски 

Що се отнася до това, какво ще се случи в месеците до изборите, той обясни, че е сигурен в едно нещо, което няма да се случи - политическите партии да потърсят и да намерят ефективни и смислени инструменти за връщане на доверието на гражданите към тях. Ако те не успеят да се превърнат в ефективен инструмент за представителство, политическата ни система ще има все повече проблеми, обобщи Делийски.

 
Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.