17 Февруари, 2025

Как да стопим част от сметката за парно

Как да стопим част от сметката за парно

Понижението на температурата в дома с 1 градус е равно на около 6% икономия на енергия

Полезни съвети от експерти на „Топлофикация – София“ ЕАД във връзка с предстоящия отоплителен сезон с цел подпомагане на спестяването на топлинна енергия и оптимизиране на сметките за отопление и топла вода без лишаване от топлинния комфорт в жилището или офиса, публикува "Фокус".

„Преди общото пускане на отоплението в София трябва да отворите на максимална степен вентилите на радиаторите си, за да не се налага допълнително обезвъздушаване на отоплителните тела след общото пускане на отоплението.

Проверете дисплеите на електронните уреди за дялово разпределение, монтирани върху радиаторите. Ако има угаснал дисплей, незабавно се свържете с Вашия топлинен счетоводител.

Приключете всички ремонти, засягащи вътрешната отоплителна инсталация в сградата или в отделните жилища като смяна на радиатори, тръби, кранове и др. Ако вследствие на летните ремонти вътрешната инсталация е била източена, следва да бъде запълнена отново, за да може бързо и безпроблемно да се включи отоплението в сградата, когато настъпи време за това“, съветват експертите.Те обръщат  внимание, че счупените или незатварящи се прозорци водят до загуби на топлинна енергия и е добре повредите да бъдат отстранени.

Експертите посочват някои прости правила, чието спазване може да стопи част от сметката за парно, без да стоите на студено с цел икономия. 

1. Термостатичният вентил има отделни степени и когато го завъртите на определена степен, вие му „давате команда ” каква температура трябва да бъде постигната в помещението. Достигне ли се желаната температура, вентилът автоматично притваря достъпа на топлина до радиатора. 
2. Не „забравяйте” вентила максимално отворен през целия сезон, защото тогава той няма да може автоматично да затвори достъпа на топлина в радиатора, независимо че в помещението вече е достатъчно топло. Най-икономично е да оставите вентила на средна позиция.
3. Не се стремете да поддържате през целия сезон еднаква температура в цялото жилище, защото тогава не пестите енергия. 
4. Не си мислете, че ако оставите включен само един радиатор и отворите широко вратите, ще отоплявате останалите помещения и ще си намалите от сметката. Работещият радиатор постоянно ще консумира големи количества енергия, за да поддържа зададената чрез термостатичния вентил температура в широкото пространство.
5. Температурата в спалните през нощта може да бъде по-ниска, без да се наруши комфорта на спящите.
6. Ако сутрин всички излизат от дома, не е добре напълно да затворите вентилите на радиаторите. Вечерта ще е нужна много повече енергия, за да стоплите изстиналите помещения. Най-добре е вентилите да се оставят на 2 степен.
7. Когато се налага по-дълго време да отсъствате от жилището, не затваряйте вентила докрай. Оставете го на делението звездичка *. Така в помещението ще се поддържа минимална температура без да се стигне до замръзване. 
8. Ако искате да се проветри помещението, вентилът се завърта на знак звездичка * и прозорците се отварят широко за 5 минути.
9. Термостатичният вентил не трябва да се оставя дълго време под прякото действие на студения въздух, защото тогава той се отваря автоматично на максимална степен и консумацията на енергия от радиатора е много голяма. 
10. Завесите, декоративните решетки и масивните мебели пред радиаторите пречат на топлообмена в помещението Тогава част от топлината отива към стената и навън, а това води до увеличение консумацията на топлинна енергия.
11. Жилището не бива да се претопля. Европейски експерти са изчислили, че понижението на температурата в дома с 1 градус е равно на около 6% икономия на енергия.
12. За да се постигнат значителни икономии на топлинна енергия, трябва цялата сграда да се топлоизолира. 
Сподели:
 Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите

Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите

Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора

Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници

Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници

Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час

500 кг боклук изхвърля средно българинът за година

500 кг боклук изхвърля средно българинът за година

Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година