На 28 юни украинският народ отбелязва държавен празник - Деня на Конституцията на Украйна.
Ярка страница в историята на световните конституционни търсения пише Пилип Орлик, който през XVIII век е избран за хетман (лидер) на Украйна в емиграция. Документът „Пактове и Конституции на закони и свободи на Запорожката войска“ (1710 г.) се смята за първата конституция на Украинската държава. В същността си конституцията на Орлик съответства на тогавашните тенденции за развитието на европейската политическа мисъл, а в някои отношения дори изпреварва европейската политическа теория и практика, предпочитайки
принципите на конституционализъм
над доминиращата тогава в Европа идея за абсолютизъм.
Следващата, не по-малко важна, стъпка в процеса на създаване на Конституцията е приемането от Централната Рада (Парламента) на 29 април 1918 година на основен Закон на Украинска народна република с названието „Уставът за държавното устройство, правата и свободите в УНР“, както и одобрение от Западноукраинската република на 13 ноември същата година на временен Основен закон. Трагичните събития на тогавашната епоха попречват на съдържанието на тези документи да бъде приложено на практика.
Трябва да се отбележи, че Конституцията на УНР се базира на демократичните стандарти, които днес са признати от международната общност като фундаментални принципи на държавата. Документът определя народния суверенитет като основен източник на държавната власт, неделимостта на територията, културните права на националните малцинства; важна роля се дава на местните власти и на принципа на разделение на властите. Конституцията определя равенството на всички граждани, независимо от тяхната възраст, религия, раса и пол, фиксирайки основните
права и свободи на човека,
отменя ce смъртното наказание.
Като се има предвид подобно богато конституционно наследство, работата по създаването на Основния закон на Украинската държава започва веднага след обявяването на нейната независимост през 1991 г. с участието на национални и най-добрите световни експерти и завършва с приемането на Конституцията на Украйна от Върховната рада през юни 1996 година.
Като запазва ключовите принципи и разпоредби, Конституцията в днешните динамични исторически условия адекватно реагира на глобалните промени и предизвикателствата на времето.
Така от 30 септември 2016 година влизат в сила изменения на Конституцията по отношение на правосъдието и нова редакция на закона „За съдебната система и статута на съдиите“. Също така в Конституцията се указва, че прокуратурата губи функцията на контрол и се занимава само с подаване на публични обвинения в съда и процесуалното ръководство на досъдебното разследване. Съгласно конституционните промени, в Украйна за защита на гражданите в съда могат да се ангажират само адвокати. Това правило трябва да влезе в сила на 1 януари 2020 година.
Ръководейки се от желанието да се вдигне нивото на живота на украинците до стандарта на развитите европейски страни, усилено се работи за подобряване на разпоредбите на Основния закон. Ключова идея на конституционните промени е да се изгради силна държава чрез благосъстоянието и устойчивото развитие на общностите
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства