24 Ноември, 2024

Посланикът на ЕС в Северна Македония: С инцидента в Охрид линията беше премината

Посланикът на ЕС в Северна Македония: С инцидента в Охрид линията беше премината

Дейвид Гиър

„Република Северна Македония има положителен опит в отношенията между различните общности. Много важно е да бъдат уважавани правата на всички общности и трябва да бъдат направени усилия от всички страни, за да се постигне взаимно разбиране и да се избягва напрежение”, каза посланикът на ЕС в Република Северна Македония Дейвид Гиър в отговор на журналистически въпрос, свързан с откриването на български клубове „със спорни имена”, които накърняват чувствата на гражданите, за да бъде използвано това като аргумент, че правата на човека в страната не се спазват.  

Няма да навлизам в тълкуването на историята, каза Гиър, но що се отнася до последния инцидент (нападението на клуба „Цар Борис Трети” в Охрид, чиято табела бе счупена) МВнР на Северна Македония каза по много ясен начин, че линията беше премината, предаде БТА.

Коментарът на Гиър беше направен по време на съвместната пресконференция с вицепремиера по европейската интеграция Боян Маричич по повод доклада на Европейската комисия за напредъка на Република Северна Македония.

От своя страна Боян Маричич каза, че представители на правителството вече са осъдили и смятат за провокация откриването на клубове със спорни имена, но е по-добре, като държава-членка на НАТО, СЕ и ОССЕ и кандидат-член на ЕС такива проблеми да се решават институционално, а не с насилие. 

„Насилието не решава проблемите. Смятам, че и Централният регистър и прокуратурата, и съответните съдилища имат възможности и чрез действащите закони да запазят обществения ред по отношение на наименованията на такива сдружения. Мисля, че Централният регистър вече работи по някои от тези случаи, в ход е и работата за законови промени, които да определят окончателно въпросите за възможните и приемливи имена на сдружения”, каза Маричич.

По думите му откриването на клуб не е проблем сам по себе си, но имената са проблем и това ще бъде дефинирано в законова форма, използвайки европейски практики.

„Ако прилагаме тези европейски стандарти няма да има проблем и това е по-добре, отколкото да имаме индивидуални опити за насилие”, посочи Маричич, който допълни, че между двете министерства на външните работи – на България и Северна Македония има редовна комуникация "и всички тези случаи се комуникират", а „като контактни точки за изпълнението на двустранния протокол в частта му за езика на омразата са двете министерства на външните работи”.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства