23 Ноември, 2024

Посланикът на Украйна на колене пред гроба на ген. Колев, родолюбци почетоха 107 г. от смъртта му

Героят на Добруджа ген. Иван Колев беше почетен тържествено в столицата от висши военни, политици, дипломати, общественици и граждани. Днес се навършват 107 години от смъртта му.

Събитието по традиция е организирано от Никола Григоров - издател на поредицата „Сите българе заедно“ и Атлантическия съвет на България със съдействие на Министерството на отбраната.

Върху гроба на героя бяха положени венци под звуците на вдъхновения от вазовите стихове марш „Покойници, Вий в други полк минахте“. В церемонията участва гвардейска рота на Министерство на отбраната, а министърът ген.

Атанас Запрянов изпрати специален възпоменателен адрес. В него се казва: „Начело на своята Първа конна девизия, храбрият и решителен командир сътвори безброй подвизи и победи на Добруджанския фронт по време на Първата световна война, с които зашемети не само превъзхождащия по численост противник (руски войски, б.р.), но смая и целия свят с неочакваните успехи, възможностите за бързо реагиране и изненадващи атаки на кавалерията. Ген. Колев принадлежи към онова поколение офицери, които, посветени с безграничната си любов на дълга към Отечеството, възпитаха във войската непреклонен дух и вяра в собствените й възможности“.

gen_kolev_107_2.jpg

Напомняме, когато Русия започва война срещу България през 1916 г., България удържа голяма победа благодарение на военното изкуство и неимоверния героизъм на ген. Колев.

Своята почит към героя засвидетелстваха посланикът на Украйна Олеся Илашчук и дипломати от украинското посолство. Н. Пр. Илашчук за втора година почита възпоменанието, коленичейки пред гроба на героя. Ген. Колев е роден в  бесарабското село Бановка и през целия си живот запазва връзката със своята първа родина, а Украйна днес също го почита.

От своя страна организаторът на събитието Никола Григоров подчерта, че е важна истината и само истината – тя е най-силното ни оръжие срещу домогванията на Русия и несекващия стремеж на Кремъл да държи българите в духовно робство. Днес същата битка водят украинците, които проливат кръв, за да отвоюват своята земя и своята история от руския агресор. Да помним завета на дедите си – не искаме и педя чужда земя, но не даваме и педя от своята, подчерта Григоров.

Съпредседателят  на АСБ Иван Анчев изтъкна, че Иван Колев е ярък пример за родолюбие, прогонил руснаците от Добруджа и спрял настъплението им към Варна и Бургас. Днес Украйна води същата битка за защита на отечеството си от руския агресор и е готова да пази всяка педя от своята земя.

Даниела Горчева припомни драматичните мигове от отбраната на Добрич, спасена от генерал Колев, който на своя глава решава да се притече с конницата си на притиснатите от мощно руско настъпление български защитници.

Тя предаде разказа на млад български офицер:

"В това време 35-и пехотен полк се намираше в едно ужасно положение: с открит ляв фланг и със силно оредели вериги от големите загуби, без никакъв резерв, срещу настъпващите няколко редици вериги, една след друга. Пред това положение командирът на полка ми каза: "За победа няма никаква надежда, но и отстъпление вече е почти невъзможно. Тук поне геройски ще се мре."

Численото превъзходство на настъпващите руски войски, подкрепени от сръбски и румънски части е било смазващо.

Всички - и войници, и офицери, разбират в този драматичен момент, че отстъпление е невъзможно, че падне ли Добрич, падат и Варна, и Бургас, защото българската армия, заета в сражения около Тутракан и на други фронтове няма резерви за подкрепления.
И се подготвят геройски да умрат.

При това видимо безизходно за защитниците положение, войниците и офицерите виждат, че противникът спира настъплението.
Помислили, че е маневра от тяхна страна, за да дадат възможност на частите им да завършат своето обкръжение.

Малко след това обаче забелязват, че и тези части последователно спират настъплението си, започват да отстъпват, като отстъплението се превръща в паническо бягство, със захвърляне на оръжие, снаряжение и пр. Същото се случва и с намиращите се по фланговете противникови части.

Докато недоумяват, младият български офицер забелязва, че право към него препуска български конник, яхнал дребно конче. И този юнак скача от кончето си и рапортува:

"Г-н подполковник! Много здраве от генерал Колев! Дръжте се! Той разплака мама им – удари ги във фланг и в тил."

Този ценен поздрав се чува от войниците и едно бурно и нескончаемо "ура" съпровожда отстъплението на русите и сръбската бригада и отеква по цялата позиция около Добрич понеже вестта – спасителната вест - в миг се предава по целия фронт и тил, като по радио. Тази сцена се разиграва на 7 септември.

Даниела Горчева уточни, че тогава българите не са воювали за заграбване на чужди територии, а за живота, здравето, националното достойнство и свободата на своите попаднали по чужд гнет български сънародници - на своите братя, подложени на жестоко етническо прочистване.
И тя направи паралел с днешните украински защитници, които воюват точно  с тази цел - за живота, здравето, свободата и независимостта на украинските си сънародници.   

На възпоменателната церемония дойдоха около 100 души. 

Генерал-лейтенант Иван Колев е роден в Бесарабия, днешна Украйна.

След избухването на Сръбско-българска война, през 1885 г., Иван Колев, който вече живее в България, се записва доброволец, след което решава да се отдаде на военна кариера. Започнал своето военно образование като юнкер във Военното училище, завършва като кавалерист и продължава обучението си във Военната академия в Торино,

Италия, напомнят от АСБ.

gen_kolev_107_1.jpg

Ген. Иван Колев е командир на елитния Лейбгвардейски конен полк в продължение на 4 години. В Междусъюзническата война е началник-щаб на Пета армия. През 1914 г. ген. Иван Колев е повишен в чин генерал-майор и става командир на Десета Беломорска дивизия. През май 1915 г. ген. Колев вече е начело на Първа конна дивизия. Тя е модернизирана, към нея са въведени спомагателни пехотни, колоездачни и картечни части, за което ген Колев често е наричан „бащата на българската военна конница“.

Когато Русия започва война срещу България през 1916 г., верен на себе си, ген. Колев лично участва в бойните действия. За четири месеца непрекъснати бойни действия Първа конна дивизия изминава над 1000 км, като побеждава и прогонва руската армия, нахлула в българските земи, далеч извън границите на Царство България. След тези победи е освободена българска област Добруджа, окупирана до тогава от руснаци и румънци. Заслугата за тази голяма победа е преди всичко на генерал Иван Колев.
Той се проявява като отличен командир и тактик. Носител е на многобройни отличия и ордени за храброст, както и ордени на Германия, Русия, Сърбия, Италия, Румъния, Турция и др. страни.

Генерал Иван Колев е достоен пример за отдаденост на националния идеал, за човек и войник въплътил в себе си най-добрите и силни страни на българския военачалник. Иван Вазов му посвещава стихотворението „Добруджанската конница“.

gen_kolev_107_3.jpg

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас