Представители на акредитирания в Грузия дипломатически корпус проведоха среща с вицепремиера и външен министър Дейвид Залкалиани, на която изразиха загриженост относно данните за подслушването на дипломати в страната. Писмо с данни за подслушванията бе публикувано в профила на посланика на ЕС в Грузия Карл Хартцел във Facebook, съобщава БГНЕС.
"На срещата, от името на дипломатическия корпус, беше изразена сериозна загриженост във връзка с разкритите факти за подслушване от службите за сигурност, които грубо противоречат на Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г. и увреждат нормалната дипломатическа дейност в Грузия", се казва в писмото.
През септември анонимен източник изпрати имейли до ръководителите и служителите на редица грузински медии. Според данните в тях Службата за държавна сигурност от години е подслушвала разговорите на висши църковни архиереи. Материалите представят данни и за сексуалната ориентация на определени духовници и техните неформални отношения с други хора, както и записи от телефонни разговори между журналисти, политици, общественици и свещеници. Грузинските медии твърдят, че са подслушвани най-вече дипломати, акредитирани в Грузия, включително и ръководителят на дипломатическата мисия на ЕС - израелският посланик Ран Гидор, както и служители на посолството на САЩ.
Генералната прокуратура на Грузия вече е образувала наказателно дело за „Нарушаване на тайната на личната комуникация“ от Наказателния кодекс. Управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия" е уверена, че вероятният изтичане на материали е свързан с предизборната кампания преди местните избори на 2 октомври.
Още от Свят
Западни туристи посещават Украйна заради войната
Испански турист отбелязва очарован: "За първи път съм във военна зона!"
Мицотакис не вижда причина да купува още изтребители Rafale
На фона на повтарящото се напрежение със съседна Турция през 2021 г. Гърция реши да укрепи военния си капацитет
ЕП призова с резолюция Грузия да проведе нови парламентарни избори
Това да стане в рамките на година при засилено международно наблюдение