Антоний Гълъбов почина внезапно на 58 г. във вторник. Политологът и социолог последно участва в публична дискусия на "Центърът за развитие и политики" на 15-и септември, свързана с предизвикателствата и възможностите за преодоляване на настоящата политическа криза. Дискусията беше проведена в навечерието на извънредните парламентарни избори на 2-ри октомври, когато кризите и въпросителните пред управлението на държавата стават все повече.
"Свидетели сме на безпрецедентна по характер и време политическа дестабилизация, която рефлектира в институциите, държавната власт и икономиката. Най-голямото предизвикателство през октомври ще бъде свързано със сформирането на парламентарно мнозинство и ефективно правителство. От това ще зависи стабилността на държавата и обществото ни в краткосрочен и дългосрочен план. Добавя се и фактът, че освен вътрешно-политическите проблеми България вече е част от променящия се свят. Ясно е, че руската война в Украйна атакува целия световен ред. Редом със своите съюзници България е изправена пред новите предизвикателства, които атакуват ценностните ориентации и геополитическата стабилност в държавата, в региона ни, в Европа. В този контекст проведената дискусия имаше за основна цел да потърси и определи факторите на стабилност в този проблемен период", бяха категорични участниците генерал Константин Попов, политолозите - Тодор Танев, Антоний Гълъбов, Цветанка Андреева, социологът Иво Желев, и -р Петър Моллов. Обсъдени бяха възможностите да бъде прекратена спиралата на кризата и стабилизирането на държавата и управлението.
Те оформиха следните основни измерения, в които бяха посочени оздравителните фактори на стабилност. В сферата на институциите - за да се избегне единствено прилагането на палеативни мерки, които временно ще замъглят кризата се изисква дългосрочна визия за възстановяването на политическия диалог в обществото в която рамка да бъдат обсъдени смислени и адекватни промени. Това включва и политически разговор за отстраняване на дефекти които Конституцията от 1991г. носи. Това би довело да създаване на ясно разделение и баланс на властите. Подобна дискусия трябва да обслужи националните интереси на България свързани с утвърждаване на Демокрацията. Идеята за конституционните промени не бива да бъдат използвани за установяване на лични политически режими и затвърждаване на еднолична власт, която оспорва демократичния правов ред, в това число и идеята за концентриране на властта в държавата в президента. Политиците трябва да структурират нов диалог със сериозен план и теми за промяна. Отправяните политически послания към обществото от началото на кризата, преди година и половина не създават обществен ресурс за подкрепа и обединение. Те фрагментират обществото и избирателната активност се срива.
В контекста на разрастващата се криза, в сферата на обществения интерес би следвало да се обсъжда идентичността, като политическа култура и позициониране на България, като част от Европа в противопоставянето Русия – САЩ, Запад. Европеизацията на България трябва да се осъществява в актуалните измерения на новите предизвикателства. От гледна точка на политическата култура следва да се изгражда правно съзнание на българските граждани, като бариера пред недемократични политически процеси. Търсенето на съгласие в интересите и ценностната система е първата основа от която трябва да тръгне преодоляването на кризата.
Настоящата политическа криза в България поставя в риск демокрацията. Това е и най-голямата опасност за държавата и обществото. Кризата трябва да бъде преодоляна в дългосрочен политически план, като бъдат предложени идеи за устойчиви промени пред обществото. Само така кризата няма да се превърне в конфликт.
Сдружението "Центърът за развитие и политики" в поредица от мероприятия ще продължи да следи и анализира обществено-политическите процеси в държавата с цел да бъдат разработени и подпомогнати успешни практики за преодоляване на наболелите кризи. /БГНЕС
Още от България
Популистът Костадинов "погреба" евроатлантизма, приветства търговската война на Тръмп
Това, което ще ни помогне сега, е, че ние, за добро или за лошо, нямаме почти никаква търговия със Съединените щати, посочи политикът
Поредният трансфер на евроатлантик в евроскептик и русофил
Кольо Парамов пък става от днес съветник на популиста Ивелин Михайлов по бюджет и финанси
Георг Георгиев е на срещата на НАТО в Брюксел
На срещата с министрите на външните работи ще се разгледа укрепването на способностите за възпиране и отбрана на Алианса, продължаване на всестранната подкрепа за Украйна и как да бъде постигнат траен и справедлив мир