Според информация на IFL Science, руска подводница, потънала край бреговете на Норвегия през 1989 г., е изпуснала радиация в океана, вероятно от двете ядрени торпеда, които корабът е носел, съобщава БГНЕС.
Конкретният тип руска ядрена подводница е известен като "Комсомолец" К-278. Въведена за първи път в експлоатация през 1983 г. от Съветския съюз, тя е била страховит военен плавателен съд в разгара на Студената война. Тези подводници притежаваха титаниев корпус (изключителна рядкост при подводниците по онова време) позволяваше да се спускат на 3000 фута под водата.
Благодарение на тази особеност подобна ядрена подводница е била много ценна, ето защо за Русия е било собено разочароващо потъването ѝ през 1989 г. - заради пожар на борда, излязъл извън контрол.
Въпреки че тази ядрена подводница може да е била най-съвременна по онова време, хората на борда все пак е трябвало да се справят с механични неизправности като късо съединение - именно това е била причината за пожар на кърмата, довел до проблеми с електричеството в цялата подводница. Последвало е изключване на водния реактор под налягане на плавателния съд и след като екипажът не успял да потуши пожара или да възстанови електрозахранването, по-голямата част от военните на борда са загинали от хипотермия. 27 души от екипажа успяват да избягат от потъващия кораб.
Когато през 2019 г. норвежки изследователи сканират района, те откриват, че във водните проби, взети от останките, радиацията е 800 000 пъти по-висока от нормалното за района. Очевидното заключение въз основа на тези констатации е, че тази ядрена подводница от епохата на Студената война изпуска радиация във водата.
Изследователите не са успели да определят дали радиоактивното замърсяване идва от ядрените торпеда, които подводницата е носела, или от ядрения реактор на плавателния съд.
Норвежките изследователи наблюдават нивата на радиация във водата около тази подводница от началото на 90-те години. Те са установили, че все пак плавателният съд се намира достатъчно дълбоко под водата и дори да се освободи цялата останала радиация, "въздействието ѝ върху заобикалящия я морски живот би било незначително".
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства