Новото правителство на чешкия милиардер премиер Андрей Бабиш положи клетва на фона на неяснота относно отношенията му с ЕС и помощта за опустошената от войната Украйна
Движението AНO на Бабиш спечели общите избори в страната членка на ЕС и НАТО през октомври. То се коалира с две евроскептични партии, крайнодясната „Свобода и пряка демокрация“ (СПД) и дясната „Мотористите“, за да сформира кабинет с подкрепата на 108 депутати в 200-местния парламент.
Президентът Петър Павел назначи 15-те министри на Бабиш – 13 мъже и две жени. Бабиш, който беше министър-председател от 2017 до 2021 г., обеща да се бори за чешките интереси „не само у дома, но и навсякъде по света“, предаде Франс прес.
Макар СПД наскоро да се отказа от желанието си да проведе референдум за напускане на ЕС, в програмната декларация на правителството се казва, че ЕС има „свои граници“ и няма право да налага решения, които нарушават суверенитета на държавите членки.
В Европейския парламент АНО и „Мотористите“ влизат в крайнодесния блок „Патриоти за Европа“, съоснован от Бабиш и унгарския премиер Виктор Орбан.
След срещата си с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Брюксел миналата седмица, 71-годишният Бабиш обяви, че не е „в клуб“ с Орбан и словашкия министър-председател Роберт Фицо, а търси „съюзници за Чехия навсякъде“.
И Орбан, и Фицо са под наблюдението на ЕС заради нарушения на върховенството на закона и връзките си с Москва, въпреки руската инвазия в Украйна.


Коментари (0)