27 Ноември, 2024

Правната комисия бие отбой - отложи "взривоопасни" промени в антикорупционния закон

Правната комисия бие отбой - отложи "взривоопасни" промени в антикорупционния закон

До решението се стигне след предложение на ДПС

Правната комисия отложи обсъждането на новия законопроект за промени в антикорупционния закон, който предвиждаше лицата, подлежащи на проверка, да се явяват задължително в КПКОНПИ с полицейски конвой, а ако откажат, да бъдат глобявани. Предложението точката да отпадне от дневния ред направи единият вносител, Хамид Хамид от ДПС, а шефът на комисията Данаил Кирилов, който също е вносител, го подкрепи. Подкрепиха предложението и останалите депутати.

Доводът на Хамид беше, че ВКС е започнал процедура по ново тълкувателно решение, след като предишното взриви парламента и институциите, които обвиниха съда, че се меси в законодателната дейност. Като аргумент за отлагането зам.-шефът на правната комисия посочи, че това ще позволи да се състои и обществено обсъждане, за което нямаше време, тъй като проектът бе внесен на 17 декември.

Именно недопустимата промяна на закон от страна на съда бе причина депутатите да приемат на първо четене промени в сега съществуващия антикорупционен закон във връзка с отнемането на незаконно придобитото имущество, които да минимизират щетите, нанесени от решението на съдиите при прекратяване на наказателно производство да се спира и отнемането на незаконното имущество. До момента от началото на решението на ВКС това е докарало 22 млн. загуби на държавата от спрени дела, заяви миналата седмица шефът на КПКОНПИ Пламен Георгиев.

След като новият законопроект отпадна, членовете на правната комисия се заеха с обсъждането на вече приетите промени в едноименния закон. Данаил Кирилов обяви, че между първо и второ четене се отказва от предложението си законът да действа със задна дата.

Хамид пък посочи, че има нужда от прецизиране на сроковете за извършването на проверка, за тяхната продължителност. Те са много ниски и поставят комисията в положение, в което да не успее да се вмести в тях, коментира юристът от ДПС.

По повод предложението на Данаил Кирилов да се промени заглавието на тълкувателен закон, Хамид изказа опасения, че няма да съответства на законовите правила за нормативните актове, тъй като с едно заглавие вече е бил приет на първо четене.

Изненадващо, думата поиска един от гостите на заседанието, лидерът на "България на гражданите" Димитър Делчев. Бившият депутат от РБ не се стърпя и обвини в репресия приетия вече закон на първо четене. Той бил и противоконституционен относно правата на гражданите, критикува Делчев.

Данаил Кирилов обаче бързо му припомни тъй наречения закон Кунева от 2012 г. "Законът, който носеше наименованието Кунева, какви радикални мерки предвиждаше? Не предвиждаше ли възможност да се започва проверка по анонимен сигнал?", захапа го депутатът от ГЕРБ.

Кирилов цитира на бившия коалиционен партньор и мераците на реформаторите да стигнат до крайности по презумпцията невинност. "Не беше ли вашето искане той да бъде ключов в коалиционните отношения? В този парламент работната група на Министерството на правосъдието започна именно от "Закона Кунева", по никакъв не бих се разграничил от правната ни работа тогава. Ако бяхте приели исканията в онзи закон, той щеше да бъде още по-противоконституционен. И не обвинявахте ли вътрешно-коалиционно, че вие сте принципни, а ние от ГЕРБ сме меки?!", продължи да опреснява паметта на Делчев шефът на правната комисия. 

Намеси се и шефът на КПКОНПИ Пламен Георгиев, който опонира на Делчев. "Напротив, законът бе отслабен и сега се възстановява онова положение, което действаше през 2012 г.", каза той. Георгиев заключи, че някои хора не разбират явно материята.

Делчев пък обвини мнозинството, че се получило нагаждане, когато вече ги нямало в НС Реформаторският блок. "Да не пречи на съгласието в това Народно събрание", продължи да удря по темата за човешките права наследникът на Кунева. "Аз с риск да прекъсна спомените между бившите коалиционни партньори, ще се върна към закона", сложи точката на спора социалистът Крум Зарков. От БСП отново критикуваха, че само за една година се равят три промени в един нов закон.
Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."