23 Ноември, 2024

Правната комисия отхвърли ветото на Радев върху Закона за съдебната власт

Правната комисия в Народното събрание преодоля ветото на президента Румен Радев върху промените в Закона за съдебната власт, съобщава БТА.

Това стана чрез повторно гласуване на законопроекта, който беше приет с 13 гласа "за", два "против" и един "въздържал се". Депутатите не обсъдиха мотивите на президента. Предстои гласуване и в пленарна зала.

Радев наложи вето върху законовите промени на 1 август, като върна за ново обсъждане в Народното събрание промените в Закона за съдебната власт, приети на 21 юли, с който се променя системата за случаен подбор на съдия по механизма за разследване на главния прокурор и се постановява допълнителен шестмесечен срок за избор на нов състав на Висшия съдебен съвет.


Според президента този закон не допринасял за трайни и ефективни реформи в правосъдната система и това има пряко отношение към борбата срещу беззаконието и безнаказаността. Напротив, внасяйки съществени изменения в приетия механизъм за определяне на специален прокурор, той е приет според него в ущърб на принципите на предвидимост и стабилност на нормотворческия процес. Законовата регламентация на нов срок за избор на членове на Висшия съдебен съвет накърнява принципа на мандатност като базисно правило за конституирането и функционирането на органите на публичната власт.


Секретарят по правни въпроси на президента Крум Зарков, който представи мотивите на държавния глава, отбеляза, че някои от приетите текстове предизвиквали съмнения за противоконституционност. Той акцентира на създаването на нова система за разпределение на сигналите срещу главния прокурор и заместниците му, като добави, че не е ясно как новите поправки ще се отразят на назначаването на вече определения съдия за ad hoc прокурор Даниела Талева.


Поправките в Закона за съдебната власт бяха внесени от депутати от ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС близо месец след като парламентът вече беше приел промените в съдебния закон, въвеждащи механизъм за разследване на главния прокурор. Някои от магистратите ги определиха като объркващи и внасящи правна несигурност. Междувременно прокурорската колегия така и не назначи избрания съдия, който да провери сигнал срещу изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, подаден, докато той още е заместник на Иван Гешев. От там отбелязаха, че има неясноти в текстовете, и спряха процедурата.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас