30 Април, 2025

Преди 126 години: Константин Иречек разбива мита, че българинът е "велико нещо"

 Преди 126 години: Константин Иречек разбива мита, че българинът е "велико нещо"

Снимка: архив

За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата

На днешната дата през далечната 1899 г. чешкият историк Константин Иречек публикува статия, в която описва партизанщината в българския политически живот.

Ето как ни е видял като народопсихология Иречек преди 126 години:

… Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за благото на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо.

… За мен най-лошото в България,е чудесното наслаждение, което имат тук хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.

... Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят.

... България е с население 2 милиона души, което е разделено на три групи: бивши министри, настоящи министри и бъдещи министри.

... Българите са много мили с чуждите и бързо ги приемат за свои. Бедата обаче е там, че те много лошо се отнасят към своите си.

... Българите са много неопитни и самонадеяни; със своите детински неразбранщини бъркат развитието и бъдащността на Отечеството си. Всеки иска да стане министър. Във време, гдето всички трябва да се заловят за усърдна работа, за да уредят и възвисят Отечеството си, занимават се с дребни лични препирни. Свидетелство за това са тукашните вестници, които в Европа са съвършено без пример по своят си див език и стил. Няма възторг, няма самоотвержен патриотизъм, няма горещата любов за истината и за доброто, няма съгласие (рядко можеш да намериш тука няколко души приятели: единът мрази другия и няма по между им съгласие)....

126 години по-късно едва ли можем да констатираме нещо по-различно за народа си. По-скоро би трябвало да сме се отърсили от мита, че българинът е велико нещо. Искахме да сме трандафори, но си останахме цървули. Реализмът за това какво представляваме, на къде вървим и какво искаме са ни още по-необходими днес - в един несигурен свят на войни, противоборство и опит да бъде наложен нов световен ред. За да не превърнем съдбата си в 21 век в национална трагедия. 

 

Сподели:

Коментари (0)

Преди 44 години Христо Проданов започва да пише златните страници на българския алпинизъм

Преди 44 години Христо Проданов започва да пише златните страници на българския алпинизъм

На Лхотце той оставя шепа пръст от древната ни столица Плиска и къс кремиковска стомана

След 483 години робство първият княз поема управлението на България

След 483 години робство първият княз поема управлението на България

Именно по времето на Батенберг се прокламира и извоюва Съединението на Източна Румелия с Княжество България - позиция, която му коства отстраняване от управлението, след което е изпратен нелегално в Бесарабия

Панайот Хитов и дякона Левски минават Дунава да будят българите за свобода

Панайот Хитов и дякона Левски минават Дунава да будят българите за свобода

Мисията на революционерите не е да се вдига въстание, а да осъществи революционен марш и да се агитира българското население за каузата на освобождението