18 Юли, 2026

Предотвратиха втора кибератака в Украйна

Предотвратиха втора кибератака в Украйна

Новината съобщи вътрешният министър на страната Арсен Аваков

Киберполицията е блокирала втора хакерска атака срещу Украйна. Това заяви вътрешният министър на страната Арсен Аваков, цитиран от Ройтерс и news.bg.

Експерти все още се опитват да установят кой стои зад атаката със зловреден вирус, който блокира компютърните системи на големи компании по света преди няколко седмици.

Представители на украинското разузнаване и фирми за киберсигурност обявиха, че вирусът се е разпространила чрез фалшив ъпдейт на украинската счетоводна програма МЕДок. Собственикът на програмата отрича.

Аваков написа във "Фейсбук", че последната атака е предприета в 13,40 часа киевско време вчера и пикът е трябвало да бъде към 16,00 часа. Той добави, че полицията е блокирала имейлите и активирането на вируса от сървърите на МЕДок.

"Атаката беше спряна", поясни той и добави, че има следи, които водят към Русия.
Сподели:
Русия планира мобилизация на 500 000 до есента в подготовка за нови фронтове

Русия планира мобилизация на 500 000 до есента в подготовка за нови фронтове

Ръководител на украинския Център за противодействие на дезинформацията Андрий Коваленко заяви, че някои наборници ще бъдат изпратени на източния фронт в рамките на две седмици, за да се справят с недостига на военослужещи

Русия вече удря с ниско летящи дронове с ръчно управление, за да избегне ПВО

Русия вече удря с ниско летящи дронове с ръчно управление, за да избегне ПВО

Руските сили преминават от масови атаки с дронове към изолирани, сложни, ръчно контролирани удари, според съветника на украинския президент Сергий Бескрестнов. Неотдавнашен инцидент включваше дрон „Шахед“, който се спусна на 22 метра, за да избегне радари и прехващачи.

 Financial Times: Зеленски обмисля уволнение на Сирски и кой да стане главнокомандващ

Financial Times: Зеленски обмисля уволнение на Сирски и кой да стане главнокомандващ

Президентът търси кандидат, който може да осигури плавно предаване на властта и който ще поддържа силна отбрана по протежение на 1200-километровата фронтова линия

Коментари (0)