Рядък ръкопис на балада на Фредерик Шопен е бил закупен от Полша. Той ще бъде представен в изложба, съпътстваща тазгодишното издание на престижния конкурс за пианисти, носещ името на композитора, предаде АФП.
„Това е съкровище“, заяви министърът на културата на Полша Хана Вроблевска във варшавския Институт „Шопен“.
Ръкописът на Балада № 4 във фа минор досега е бил в частни ръце, преди Полша да финализира сделката за закупуването му миналата година, като от институтът уточняват, че той е закупил ръкописа от четири страници с държавни средства. Министърът обаче обяви, че цената не може да бъде разкрита поради клауза в договора.
„Този ръкопис е в отлични състояние. Бил е пазен над 100 години в оптимални условия“, каза кураторът на Института „Шопен“, Северин Кутер.
Роден през 1810 г. в Желязова Воля, в близост до полската столица, Фредерик Шопен напуска страната си точно преди въстанието през 1830 г. срещу окупационните сили на Царска Русия.
По-късно композиторът живее в австрийската столица Виена, след което се премества в Париж. Там той умира на 39-годишна възраст след години на влошено здраве. Музиката му обаче остава символ на дългата борба за свобода на Полша.
Партитурата ще бъде представена на откриването на изложба във Варшава през юни, която ще продължи до края на октомври и ще съвпадне със заключителните етапи на Международния конкурс за пианисти „Фредерик Шопен“.
Провеждано на всеки пет години от 1927 г. насам, състезанието събира водещи пианисти от целия свят във Варшава.
През октомври организаторите обявиха, че на руските пианисти ще им бъде позволено да участват в конкурса само под неутрален флаг, но не подкрепят агресията на Москва срещу Украйна, защото Варшава твърдо подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, предаде БГНЕС.
Още от Арт Фактор
Българските учени – в униформата на съветски автореферат
Кой е незаобиколимият жанр на родната наука и кога българската академична система най-после ще се приведе в реално съответствие с утвърдените и доказали се международни стандарти
Тайната на Тацит: Древен ръкопис разкрива нова следа за разпъването на Иисус
Докато сведения за живота и смъртта на Исус са познати от трудовете на Йосиф Флавий, текстовете в "Аналите" дават допълнителни и независими детайли, които потвърждават историчността на библейските събития
Откриха мистериозна пирамида на наследници на Александър Македонски при Мъртво море
Намерени са с изключителни артефакти. Този паметник е от времето на Птолемеевата династия и Селевкидската империя