На 12 февруари се навършват точно 27 години от излизането на първия брой на в-к „Демокрация“ – първият вестник на СДС. Годишнината стана повод за дебат в поредния епизод на „Минало (не)свършено“, по телевизия BIT. Гости на водещия Евгений Михайлов бяха журналистите Екатерина Бончева, която е и член на комисията по разкриване на досиетата на ДС, и Христо Христов, който е и издател на сайта desebg.com и „Памет“. Освен това и двамата са работили в „Демокрация“.
Предаването започна с кадри от 12 февруари 1990 г. с дълга опашка за първия брой на вестника. „Много ме развълнува това, което видях, защото действително бях от първия екип на вестник „Демокрация“. Това, което ми е останало като спомен от тези дни, имам и един чисто визуален и вкусов спомен. Бяхме в няколко стаи, идваха хора, всеки носеше материали и всеки разказваше нещо, сядаше, палеше цигара и започваха едни безкрайни разговори“, спомня си Бончева.
Михайлов и гостите му изгледаха и кадри от печатането на първия брой на встника. Бончева разказа и спомените си за първия брой като добави как е обикаляла и е пускала в пощенските кутии на близки и приятели вестника.
„Аз първият брой го четох на площад „Славейков“, беше налепен на пана, защото го нямаше. Беше голямо вълнение. Отидох във вестник „Демокрация“ по линия на поезията“, спомни си Христо Христов. По думите му, тези моменти показват изключителната находчивост с камера да се запечатат такива изключителни събития и подчерта, че кадрите са уникални.
Бончева си спомни, че е имало изключително интересни случки, а целия екип е бил много силно мотивиран. Журналистът разказа, че е имало усещане, че този вестник и енергията, която стои зад него, ще смени политиката.
Христо Христов посочи, че е започнала остра политическа битка и вестникът е бил прозорецът на хората към свободата и информацията. „Обиколил съм доста от пернишките села, особено когато през късната есен на 90-та година вече започна смяна на ТКЗС-тата, каниха ни, обаждаха се и аз пътувах“, спомни си репортерските години Христов.
По думите му, когато се представял за журналист от вестник „Демокрация“ комунистите напускали залите и събранията, а хората го носели на ръце. Той обаче обясни, че разделя вестника от политиката на СДС. Той нарече престъпление факта, че са оставили вестника да умре.
Бончева си спомни и за първия главен редактор Йордан Василев, както и първите избори, на които е работила с Волен Сидеров, който тогава е бил и член на СДС. Михайлов също си спомни, че днешният русофил е снимал къщите на партийните лидери от върхушката на комунистическата партия.
„Спомням си, че в един от първите броеве Стефан Тафров от международния отдел беше направил едно интервю с известен френски социолог и беше сложил заглавие „Комунизмът е политическият Чернобил“. Тогава всички се стъписахме“, посочи Бончева и добави, че е имало предложения заглавието да се смекчи, но Тафров отказал.
Във втората част на предаването Евгений Михайлов си спомни, че във вестника са започнали да идват и жертви на престъпления на комунистическия режим. След поредица от разговори с изстрадалите, Бончева издава и книгата „Свидетели – българският „Гулаг“. Журналистката разказа подробноси и показа и снимка на Надя Дункин – една от малкото жени, които са разказали какво се е случвало по време на комунистическия режим.
Със Свилен Пътов и Едвин Сугарев пишат книгата. Надя Дункин като свидетел в процеса срещу виновниците за тези лагери, бе жестоко убита, а смъртта й остава неразкрива. Пътов загива при трагична катастрофа, също останала неизяснена, спомни си Бончева.
В тази книга е картата, на която са обозначени местата на лагерите по време на комунистическия режим с петолъчки. „Беше направена една огромна манипулация, защото тези петолъчки бяха заменени с черепи и опитаха да го превърнат в марка за демокрацията, което не беше така“, подчерта Бончева.
Евгений Михайлов посочи, че това е една от най-големите манипулации. Христо Христов допълни, че тогава демократите са били наричани „екстремисти“, „хлебарки“, „гниди“ и др.
Бончева подчерта, че книгата е изключително ценна като свидетелство за това време. „Жертвите винаги са седели в периферията и бяха тотално забравени. След като бяха отворени архивите на ДС, а преди това и партийните, ние сега можем да съберем тези късчета“, подчерта Христо Христов.
Евгений Михайлов и гостите му коментираха и факта, че някои от назначените заместник-министри и областни управители в служебното правителство са били съпричастни към ДС.
„Служебното правителство и служебният премиер Огнян Герджиков нарушиха приетата от президента Плевнелиев първа политическа стъпка в служебните правителства да не бъдат допускани сътрудници на тоталитарните комунистически служби. Това, което аз очаквам, че и другите партии, включително и т.нар. „десни“ ще допуснат в листите си сътрудници на ДС“, коментира Христо Христов.
Михайлов подчерта, че никой не говори за лустрация, а трябва да има общност на дясното по отношение на лъжата в лявото и истината за миналото.
Бончева сподели, че постепенно се е разделила с илюзията, че властите в България ще бъдат освободени от хора, свързани с бившите служби. „Почти няма партии, в чиито листи и управленски екипи няма хора, свързани със службите“, добави журналистката.
„Аз лично смятам, че този период трябва физически да се изживее. За съжаление, в рамките на нашия живот и на нашите деца, ние ще бъдем свидетели на това, на което сме свидетели това“, подчерта Екатерина Бончева.
Христо Христов припомни, че за разлика от другите страни, в България не е била направена тази декомунизация, кято се е случила в страни като Чехия, Полша и Унгария, например.
Водещият припомни, че краят на в-к „Демокрация“ идва през 2002 г. – година, след като 4 години е имало правителство на СДС с пълно мнозинство на власт. Михайлов припомни и за платено съобщение, публикувано на първа страница на в-к „Демокрация“ през 1996 г. с реклама на Мултигруп. Тогава Иво Инджев е принуден да си подаде оставката. По-късно се публикува емблемата с лъва и реклама на приватизационния фонд „Мултигрупелит“, През 1997 г. СДС вече е спечелила избори, а рекламата се заменя с рекламата на „Мултигруп“, която е основен спонсор на вестника.
„Това се нарича демагогия“, смята Христов, а според Михайлов, това е престъпление. Михайлов и гостите му коментираха и работата на Петър Волгин. „Нямаме политическо представителство. Вижте им лидерите. Те се интересуват да вземат властта като казват, че са десни“, добави Христов.
Михайлов и гостите му обсъждаха и кандидатурата на Ирина Бокова за ООН. „Нещата са толкова парадоксални, че няма как по друг начин да се разделиш с тях“, подчерта Бончева.
„Изключително ценни са тези кадри, които имаш и според мен те трябва да бъдат разиграни и в друг формат“, категорична е журналистката.
Предаването завърши с песента и думите на Кирил Ампов „9 милиона мишлета“.
Вижте ТУК цялото предаване.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"