24 Ноември, 2024

Румен Радев връчи националното знаме на 27-ма Българска антарктическа експедиция

Румен Радев връчи националното знаме на 27-ма Българска антарктическа експедиция

Полярните изследвания са бъдещето на човечеството, заяви проф. Пимпирев

Президентът Румен Радев връчи националното знаме на 27-ма българска Антарктическа експедиция. Той увери българските полярници, че в лицето на президентската институция винаги могат да разчитат на подкрепа. Знамето прие ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев. В приветствието си по време на традиционната церемония в Гербовата зала на "Дондуков" 2 президентът Радев напомни, че това е традиция, поставена от президента Желев и неотклонно следвана от всички следващи президенти. Държавният глава пожела още много нови научни резултати, полярниците ни да се върнат живи и здрави, и българският трибагреник гордо да се развява на Белия континент.

За 27-ми път нашите антарктици се отправят на научен поход към Южния полюс, за да предизвикат човешките възможности в едни крайно екстремни условия и да разширят познанието ни за света. Проф. Христо Пимпирев определи мисията на полярниците като мисия за България, да се покаже, че България не е една страна "в Югоизточния край на Европа", а е държава, уважавана в цял свят като полярна нация. Зад гърба си имахме през всичките тези години подкрепата на президентската институция, заяви Пимпирев. Можем да се гордеем, че имаме полярна база, която е център на научни изследвания от цял свят, а учените ни са ценени, каза проф. Пимпирев, като благодари за подкрепата на президента.

Акцентът тази година, както винаги, е върху научната програма, каза пред журналисти след церемонията проф. Пимпирев, като напомни, че Леденият континент е най-голямата "научна лаборатория в света на открито", където се правят открития, засягащи цялото човечество. Не отиваме на експедиция да покорим един връх, това е дългосрочна национална програма за полярни изследвания, посочи професорът. Тази година от 30 научни проекта комисия от учени е селектирала няколко, сред които проекти по биология, свързани с изследване на местната екосистема.

Биолозите ни ще изследват и микроорганизми, живеещи само там, от които се извличат ензими за лекарства, а напоследък се правели експерименти и с успешно лекарство срещу рак. Ще бъдат изследвани също геологията и минералните ресурси, движението на ледниците и изменението на климата. Полярните изследвания са бъдещето на човечеството, които ще разрешат много проблеми и как да се справим с бедствия, които сами си причиняваме от замърсяването на атмосферата и околната среда, коментира проф. Пимпирев.

В отговор на въпрос той каза, че плувецът Петър Стойчев, който ще участва в уникален плувен маратон във водите с температура около -1 - 0 градуса, без защитни облекла, ще пътува с първата група от тазгодишната ни експедиция, която ще отплава на 16 ноември от Пунта Аренас в Чили. Предвид на това, че корабът ще спре пред българската база, за да остави полярниците ни, Пимпирев допуска, че евентуално там може да се състои и планираното плуване.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас