При комунизма: Властта налага цялостен контрол на лицата, движещи се в граничната зона на България
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и гранични войски”, издание на Комисията по досиетата
След като през 1948 г. комунистическото правителство на Георги Димитров изселва принудително турци, помаци и всички лица, определени като подозрителни, живеещи дотогава в населените места по границата, и организира 25-километрова гранична зона, тоталитарният режим създава и специален режим на достъп до тази гранична зона.
Това става видно от документ, публикуван от desebg.com, с който МВР-ДС прави това – строго поверителна инструкция за издаване на открити листове (разрешителни) на лица, които искат да пътуват по гранична зона.
Той е от месец май 1949 г. и определя реда на издаване на откритите листове, с които се цели установяването на пълен контрол на предвижването в граничната зона.
В този режим попадат всички гражданите и всички служебни лица, включително и служителите на милицията и военните.
Чужденците също влизат в обсега на ограничителния достъп до граничната зона.
С инструкцията е пределен и редът на издаване на разрешителните. Всички лица, които са получили разрешителни са задължени при пристигане в крайния пункт на своето пътуване да представят в съответното милиционерско учреждение разрешителното за заверка.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и гранични войски”, издание на Комисията по досиетата, 2014 година.


Още от България
Румен Радев: Съвети от тези хора не приемам
"Ситуацията е изключително сложна. Почти денонощно се работи по бюджета. Търсят се всички варианти, така че да бъде намален дефицитът и да теглим възможно по-малък дълг", призна той.
Мохамед Халаф: Конфликтът между Съединените щати и Иран не е разрешен!
Иранците "може да играят", както са го направили при предишни преговори - да протакат
КРИБ към Радев: Привилегията на държавните чиновници с осигуровките създава напрежение в обществото
"Държавни служители в определено министерство вземат възнаграждения в пъти над това на министъра и средното за София, стигайки до почти 10 000 евро месечно", настояват в писмо от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България