Глава
Кръвните съсиреци, които се образуват след дълго и тежко заседяване, може да „пропътуват” до мозъка и да предизвикат инсулт.
Врат
Част от застоялите в краката през деня течности се изместват във врата през нощта и може да причинят неправилно и неравномерно дишане по време на сън и недостиг на кислород. Това води до неправилно оросяване на органите и най-вече на крайниците.
Гърди
При хора със сърдечна недостатъчност при заседяване кръвта забавя хода си още в гръдната област.
Сърце
Прекаленото седене и заседналия начин на живот водят до сърдечно-съдови заболявания.
Ръце
Недостатъчните движения на ръцете водят до увеличаване риска от хипертония, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания.
Стомах
Неправилното и продължителното седене водят до затлъстяване, хемороиди и рак на дебелото черво. Нарушава се балансът на ензимите в кръвоносните съдове на мускулите, които отговарят за изгарянето на калориите и метаболизма.
Крака
По време на продължително седене кръвта застоява в краката. Ходенето помага на кръвта да се изпомпва равномерно из цялото тяло, преди да е възникнал проблем.
КАК ДА СИ ПОМОГНЕМ
- Повече движение през деня и почивка през нощта.
- Ходене пеша – поне 30 минути на ден.
- Практикуване на йога, бягане, каране на колело, плуване, аеробика, танци, подходящи за тялото и състоянието упражнения, тренировки и спорт.
- Разходки сред природата.
- Ходене бос, работата с ръце (например в градината).
- Масажиране на определени точки от тялото.
- Седене в правилна поза.
- Дихателни упражнения.
КАК ДА РАЗБЕРЕМ КОЯ Е ПРАВИЛНАТА ПОЗА ЗА СЕДЕНЕ
Благодарение на това лесно упражнение, можем веднага да достигнем до правилната поза за седене, лежане или ходене. В момента когато си помислим, че седим или стоим неправилно, си поемаме дълбоко въздух… Колкото е възможно по-дълбоко, така че да усетим как гръбнакът се изправя до правилната извивка и позиция. Ако можем, поемаме още малко въздух, след което задържаме дъха за около 1-2 секунди. При необходимост повтаряме дишането няколко пъти. След това задържаме позата, до която сме достигнали и се опитваме да поддържаме издължената позиция на гръбнака. Плиткото дишане предполага неправилна поза. Затова е изключително важно да се научим да дишаме правилно и дълбоко и да седим правилно.
ПРЕПОРЪКИ
- Колкото по-застоял начин на живот водим, толкова по-постепенно и умерено е добре да увеличаваме натоварванията и да избягваме прекалено динамичните спортове. Резките промени не се отразяват благоприятно на здравето и може да предизвикат нежелани резултати.
- Фитнес тренировките не са препоръчителни, но това е въпрос на избор. Ако не сме във форма и се насочим към този начин за раздвижване, е желателно да се възползваме от услугите на опитен треньор и да внимаваме повече, тъй като именно при неподходящи фитнес натоварвания често може да се получат разтягане на сухожилия, пренатоварване на мускулни групи и травми.
- Открийте кой е най-подходящият за вас начин за раздвижване в настоящия момент от живота ви. Слушайте сигналите на тялото си, не прекалявайте, напредвайте постепенно и според възможностите си, не се състезавайте и сравнявайте с никого, радвайте се на резултатите, които постигате и се наслаждавайте на усещанията, които създава у вас пробуждането на тялото ви.
Използвани са материали от: Dobrinki.bg и Мислите на вътрешния глас
(kundaliniyogafriends.wordpress.com)
Част от застоялите в краката течности се изместват във врата
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете