24 Ноември, 2024

При продължително седене кръвните съсиреци може да „пропътуват” до мозъка

При продължително седене кръвните съсиреци може да „пропътуват” до мозъка

Част от застоялите в краката течности се изместват във врата

Глава

Кръвните съсиреци, които се образуват след дълго и тежко заседяване, може да „пропътуват” до мозъка и да предизвикат инсулт.

Врат

Част от застоялите в краката през деня течности се изместват във врата през нощта и може да причинят неправилно и неравномерно дишане по време на сън и недостиг на кислород. Това води до неправилно оросяване на органите и най-вече на крайниците.

Гърди

При хора със сърдечна недостатъчност при заседяване кръвта забавя хода си още в гръдната област.

Сърце

Прекаленото седене и заседналия начин на живот водят до сърдечно-съдови заболявания.

Ръце

Недостатъчните движения на ръцете водят до увеличаване риска от хипертония, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания.

Стомах

Неправилното и продължителното седене водят до затлъстяване, хемороиди и рак на дебелото черво. Нарушава се балансът на ензимите в кръвоносните съдове на мускулите, които отговарят за изгарянето на калориите и метаболизма.

Крака

По време на продължително седене кръвта застоява в краката. Ходенето помага на кръвта да се изпомпва равномерно из цялото тяло, преди да е възникнал проблем.

КАК ДА СИ ПОМОГНЕМ

- Повече движение през деня и почивка през нощта.
- Ходене пеша – поне 30 минути на ден.
- Практикуване на йога, бягане, каране на колело, плуване, аеробика, танци, подходящи за тялото и състоянието упражнения, тренировки и спорт.
- Разходки сред природата.
- Ходене бос, работата с ръце (например в градината).
- Масажиране на определени точки от тялото.
- Седене в правилна поза.
- Дихателни упражнения.

КАК ДА РАЗБЕРЕМ КОЯ Е ПРАВИЛНАТА ПОЗА ЗА СЕДЕНЕ

Благодарение на това лесно упражнение, можем веднага да достигнем до правилната поза за седене, лежане или ходене. В момента когато си помислим, че седим или стоим неправилно, си поемаме дълбоко въздух… Колкото е възможно по-дълбоко, така че да усетим как гръбнакът се изправя до правилната извивка и позиция. Ако можем, поемаме още малко въздух, след което задържаме дъха за около 1-2 секунди. При необходимост повтаряме дишането няколко пъти. След това задържаме позата, до която сме достигнали и се опитваме да поддържаме издължената позиция на гръбнака. Плиткото дишане предполага неправилна поза. Затова е изключително важно да се научим да дишаме правилно и дълбоко и да седим правилно.

ПРЕПОРЪКИ

- Колкото по-застоял начин на живот водим, толкова по-постепенно и умерено е добре да увеличаваме натоварванията и да избягваме прекалено динамичните спортове. Резките промени не се отразяват благоприятно на здравето и може да предизвикат нежелани резултати.

- Фитнес тренировките не са препоръчителни, но това е въпрос на избор. Ако не сме във форма и се насочим към този начин за раздвижване, е желателно да се възползваме от услугите на опитен треньор и да внимаваме повече, тъй като именно при неподходящи фитнес натоварвания често може да се получат разтягане на сухожилия, пренатоварване на мускулни групи и травми.

- Открийте кой е най-подходящият за вас начин за раздвижване в настоящия момент от живота ви. Слушайте сигналите на тялото си, не прекалявайте, напредвайте постепенно и според възможностите си, не се състезавайте и сравнявайте с никого, радвайте се на резултатите, които постигате и се наслаждавайте на усещанията, които създава у вас пробуждането на тялото ви.

Използвани са материали от: Dobrinki.bg и Мислите на вътрешния глас
(kundaliniyogafriends.wordpress.com)
Сподели:

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция

Как да облекчим болките в гърба и раменете