17 Февруари, 2025

Прищипан нерв

Прищипан нерв

И какво да правим при внезапно прищипване?

Прищипан нерв възниква, когато върху нерва се оказва прекалено силен натиск от околните му тъкани като кости, хрущяли, мускули и сухожилия. Налягането нарушава функциите му, предизвиква болка, боцкане, скованост или слабост.

Прищипване на нерв може да се развие в няколко части на тялото. Например изместване на дисковете в кръста уврежда коренчетата на нерва и в следствие болката се препредава към крака (ишиас). Аналогично се прищипва нерв под лакътната става и в резултат се сковават китката и пръстите (тунелен синдром).

Причини и фактори на риска

Ред нарушения водят до прищипване на нерв, например травма, остеоартроза, перманентно напрежение от работа, хоби или спорт, важно – затлъстяване.

Винаги имаме идентичен резултат – преса, която „смачква“ нерва, провокира възпаляването му и нарушава неговите нервни функции.

Нерв, прищипан за кратко, не се уврежда трайно и скоро се възстановява. Щом налягането върху него спадне, той възобновява нормалното си функциониране. Но продължителното пресиране може да причини хронична болка и сериозно, трайно увреждане на нерва.


Симптоми за прищипан нерв

Където и да се намира прищипаният нерв, няколко прояви са типични и винаги присъстват. Дискомфортните прояви присъстват постоянно, но градират нощно време.

Общи симптоми:

Скованост или намалена чувствителност в областта на прищипване;
Остра или пареща болка, разпространяваща се към други зони на тялото;
Усилване на болката при кашлица и кихане, когато увреденият нерв излиза пряко от гръбначния мозък;
Боцкане, мравучкане по тялото (парестезия);
Мускулна слабост, неволно потрепване на мускулна група в поразения участък;
Нерядко – слабост на ръцете или краката.
Специфика по локация на прищипването

Прищипване на гърба

Почти всяко прищипване на нерв от задната част на тялото е причинено от силно напрягане. Гръбнакът поема голяма част от тежестта, когато човек вдига и носи масивни предмети или произвежда резки, неправилни движения.

Гърбът реагира остро на стрес от:

Претоварване при тренировка или битови дейности;
Продължителен престой в една и съща поза (офисна работа);
Неестествена поза по време на сън, твърде мека или обратното – твърда постеля;
Постоянно обременяване на гръбнака през бременността;
Студено време, хладен вятър;
Продължително боледуване, простуди;
Обременена телесна маса.

Принципи на лечението

Прищипването може да стане внезапно или постепенно – това зависи от причината, която го провокира – травма, тумор и прочее.

Какво да правим при внезапно прищипване?

Първа помощ

При внезапно прищипване се развиват два процеса – появява се рязка болка, подобна пробождане или прострел. Едновременно се развива спазъм на мускула, който защитава нерва от допълнително травмиране (но пък и усилна болката). Пациентът застава в неестествено положение, търсейки точката, в която нервът и мускулатурата ще се отпуснат най-много.

Първо, при появата на прострелващата болка трябва да се потърси поза, в която нервът се отпуска и да се обездвижи в това положение. Ако проблемът е в гърба, се ляга на твърда повърхност – направо на пода, със или без одеяло, може и на по-твърд матрак. Меки дюшеци носят риск от самоволно движение на тялото, а понякога и милиметър изместване носи непоносима болка.

Второ, изпива се обезболяващо средство. Според силата на болката и това доколко пациентът е свикнал да приема такива лекарства, може да се използват аналгин, ибупрофен, диклофенак или друго.

Трето, за разширяване на кръвоносните съдове и подобряване кръвоснабдяването на спазмираните мускули съдействат 2 таблетки Но-шпа. Лекарството намалява спазъма.

Четвърто, след всичко това ви трябва лекар. Дори и болката да е овладяна, то е временно. Нито проблемът е решен, нито болката е спряна завинаги.

Към какъв лекар да се обърнем?

При прищипването се активира реакция на защитно възпаление. Към мястото на травмата се стичат „агенти“ – левкоцити, лимфоцити и фагоцити. Те отделят голямо количество хистамини, които причиняват отичане на тъканите. От една страна това позволява временно да се облекчи положението на нерва, но от друга страна се предизвиква вторична реакци на раздразнение. И до усилване на болевия синдром.

Следователно ни трябват две главни действия:

Да се потисне възпалителната реакция – с помощта на нестероидни противовъзпалителни (по-често инжекционно, за по-бързо действие);
Да се освободи нерва или да се увеличи просвета между дисковете, които са го прищипали, според конкретната патология.

Първата задача изпълнява невролог, който назначава лекарствена симптоматична терапия. Той изписва и съответната мануална терапия по точка 2, която се изпълнява от мануален терапевт. Той отстранява самата причина за прищипването.

Противовъзпалителни лекарства

Главният медикамент при терапия на прищипан нерв са НСПВС (нестероидни противовъзпалителни ср-ва). Те се произвеждат нарочно в три лекарствени форми: разтвор за инжектиране, таблетки за перорално приемане и мазила за локална обработка.

Как се прилагат?

В началото, когато болката е ярка, се започва с инжекционно въвеждане на противовъзпалителното лекарство. Така то се усвоява и подейства много бързо. Инжектирането е прекрасен вариант, защото този тип медикаменти дразнят стомаха.

Но щом болката отстъпи, пациентът минава към таблетките. Вариант са ректалните свещички (създадени в търсене на начин да се заобиколи стомахът), но не всички медикаменти предлагат тази специфична форма.

Едновременно, а и продължаващо и в периода на възстановяване локално точката на прищипване се обработва със същото лекарство във форма на гел, крем или маз. Повечето известни марки предлагат серия.

Някои наименования:

Мелоксикам (Мовалис, Мелбек, Мелокс, Мовикс, Тросикам) – ампули, обикновени и диспергиращи таблетки. Акт. в-во е meloxicam, един от най-безопасните и усъвършенствани препарати от разглежданата група;
Диклофенак (Волтарен, Диклак, Диклорапид, Диклофенак, Наклофен и др.) – във всички форми. Акт. в-во е diclofenac, едно от най-ефикасни, харесвани и ползвани медикаменти заради мощното си противовъзпалително и болкоуспокояващо д-вие;
Кетопрофен (Кетонал, Би-Профенид, Профенид) – акт. в-во ketoprofen показва явния си противовъзпалителен ефект в края на първата седмица от старта на използването. Премахва скованост и отечност, както и болевия синдром, увеличава амплитудата на движение;
Пироксикам (Фламексин, Пироксикам) – един от най-безкомпромисно работещите препарати, който обаче разполага и с ред нежелани страни. Акт. в-во е piroxicam, препоръчителен при много остър болеви синдром. Евтин и достъпен;
Нимезулид (Аулин, Нимезил, Енетра, Олдън и др.) – пуснат на прахчета, таблетки, капсули, на крем за локална обработка. Обичайната му доза е 100 мг на денон., в първите дни – до 200 мг. Акт. в-во nimezulide е ново поколение, усъвършенствано, с намалени странични д-вия;
Ибупрофен (Нурофен, Панактив, Ибупром, Ибупрофен и много др.) – лекарството не е типичното за нервни патологии, повече се ползва като температуро-понижаващо. Но и то притежава противовъзпалителен и успокояващ ефект. Подходящо при не силно изразена болезненост;
Целекоксиб (Целебрекс, Тевакоксиб, Дефинакс и др.) – капсули с препоръчана денон. доза от 200 мг. При силни болки може да се увеличи до 600 мг на първия прием и с последваща редукция на к-вото до 200 мг.

Крем, гел, мазила

Представители в тази форма има от почти всички активни в-ва от нестероидната група. Волтарен, Диклак, Диклофенак и др. подобни са удобни за използване и нескъпи. С тях се обработват местата на болезненост, като е необходимо добро втриване, за да проникне препаратът максимално в дълбочина.

Витамини от група Б и миорелаксанти

За отпускане на спазъма на скелетните мускули се назначават миорелаксанти като този с централно действие Мидокалм (толперизон). Други – Баклофен (баклофен), Мусант и Тизанидин (тизанидин). Наричат ги още скелетно-мускулни релаксанти.

Отпускането на мускула води до намаляване на болката и подобрява функциите на пострадалия орган.

Противовъзпалителен ефект произвеждат и мултивитаминни комплекси на основата на витам. от група В. Най-известната в този сектор е Милгамма.

Народни рецепти и билки

Тинктура от дафинов лист – 18 средни листенца + 200 мл добра водка се държат 72 часа на тъмно и студено. Спиртният екстракт се втрива с масаж в проблемното място. От четвъртата процедура се бележи ефект;
Компрес с мед – индиректно се разтопява голяма лъжица мед и се сгъстява с брашно. Намазва се върху тъкан (хартия) и се налага в/у болното за през нощта. Покрива се с целофан и се затопля под одеяло. Премахва болката;
Тинктура от картофени кълнове – вземат се само прораслите части на картофите и се заливат с водка. След престой от 14 дни на закрито, извлекът е готов за втриване;
Аналгин и йод – 10 таблетки аналгин се разтварят в 200 мл 70% спирт + 1 шишенце йодна тинктура 5%. Сместа се прибира на защитено от светлина място за 72 часа. Готовото лекарство се втрива преди сън и се затопля под завивка.

Сподели:
Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума

Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума

Не бива да подценяваме силата на простия допир – прегръдките, държането за ръце и нежните докосвания - 7 причини, за да го правим

В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин

В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин

Седем от жените е трябвало да останат на лечение, а останалите са били с по-леки симптоми

Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат

Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат

Терапевтът Джеси Саймън от Международната академия на надеждата добавя сензори и прекъсвачи, улесняващи държането и управлението на играчките