Лукас Андрюкайтис*, специално за Центъра за гражданска съпротива Res Publica
Руските наемници са много актуална тема, тъй като участват във военни конфликти в най-различни страни по света. Изглежда, че тъмната страна на дейността на тези бойни подразделения не се ограничава до изтезания и военни престъпления: както се вижда от открити източници, някои от бойците са последователи на ултрадясната, неонацистка идеология.
Придържането към крайнодясните доктрини сред някои членове на военни сили не е непознато и в много други части на света, включително Европа и Америка. С този проблем все по-често се сблъсква и Русия. При това типът на ултрадясната идеология, демонстрирана от руските наемници, е много близък до нацизма.
Типът идеология, изповядвана от руските наемници, остава напълно неприемлив в страна, където милиони жители са загинали в борбата с нацистите по време на Втората световна война. Лозунгът „война срещу фашизма“ беше отправна точка в кампанията за вербуване на руски наемници в Донбас, които пропагандата призоваваше да се борят срещу „украинските фашисти“. Руският президент Владимир Путин многократно е наричал Украйна „фашистка държава“ и въпреки това значителен брой от руснаците, отишли да се бият в Донбас, Сирия и Либия, са неонацисти самите те. В тази статия анализираме някои от доказателствата от открити източници, които хвърлят светлина върху екстремистката идеология на руските наемници.
Дмитрий Уткин (Вагнер)
Дмитрий Уткин е основател на скандално известната група от наемници ЧВК „Вагнер“. Не е известно дали самият Уткин е основал тази група или е бил нечие подставено лице. Уткин е ветеран на двете чеченски войни и участник в руските операции в Украйна през 2014 година. До 2013 г. служи в ГРУ на Руската Федерация, след това командва подразделение от специалните части, получава звание полковник. През 2013 г. се присъединява към Moran Security Group, през 2014 г. учредява ЧВК „Вагнер“, името си частната военна компания получава по позивното име на Дмитрий Уткин – „Вагнер“.
През 2016 г. Уткин е поканен на прием в Кремъл в чест на Деня на героите на отечеството, където е заснет с ордените и медалите си. На приема към над 300 присъстващи военни и цивилни, „проявили особена смелост и героизъм“, се обръща лично Путин с думи на благодарност за службата. Тогава Уткин е награден с Орден за храброст, вероятно за участието си в боевете в Украйна.
Наскоро появилата се снимка, показваща нацистките татуировки на Уткин, още веднъж доказва неговите идеологически възгледи. Тези, които следят ЧВК „Вагнер“ от дълго време, не бяха изненадани от тази снимка, тъй като идеологическите възгледи на Уткин и много от бойците на ЧВК „Вагнер“ са добре известни. За първи път снимката се появи в свързани с ваемниците профили в социалната мрежа ВК, и група в Telegram, но едва наскоро медиите проявиха интерес към нея.
При по-внимателен оглед на татуировката могат да бъдат идентифицирани нацистките отличителни знаци – мълнии на SS вляво и военен чин вдясно. Отдолу, на гърдите, се вижда императорски орел. И трите татуировки са знаци, използвани във военната униформа на войските от СС, които са били военно подразделение на СС организацията – охранителните отряди на нацистката партия.
След появата на снимката, в мрежата възникнаха съмнения относно самоличността на запечатаното на нея лице. За да е сигурно, че на снимката наистина е Уткин, негова старата снимка беше обработена с програмата за разпознаване на лица на Microsoft Azure, която позволява да сравнят две снимки и оценява възможността за свързване на двете изображения с един човек. Рейтинг от 0,7 показва голяма вероятност на двете снимки да е едно и също лице. В нашия случай рейтингът на програмата Microsoft Azure е 0.71723.
Снимка, направена през 2020 г.: група от (вероятно) войници от ЧВК „Вагнер“, ръководени от мъж с фуражка на Вермахта. Снимка на инструктираните (предполагаеми наемници) се появи в Milinfolife channel. Въпреки, че точното местоположение на местността от снимката е неизвестно и лицата на наемниците са покрити, може да се предположи, че човекът в шапката е Уткин. Плешивата глава и формата на ухото на човека от снимката, предполагат, че той може да е Уткин.
Ян Петровски (Великият славянин)
Ян Петровски, заместник-командир на отряда със специално назначение „Русич“, през 2014–2015. воювал в Украйна – участвал във военни операции в подкрепа на „Луганската и Донецка народни републики“. Във връзка с операциите в Украйна е признат от украинските власти за военен престъпник. „Русич“ е руска неонацистка милитаризиризирана групировка, която участва активно във военните действия не само в Украйна, но и в Сирия. Както се вижда от журналистическото разследване, проведено от Frontline Forensics, между „Русич“ и ЧВК „Вагнер“ съществува здрава връзка.
OSINT разследването на норвежкото издание NRK.no, заключава, че Петровски е воювал в различни региони на Сирия и в Украйна, и за тази си дейност той е арестуван и депортиран от Норвегия. Като оставим настрана убедителното разследване на NRK.no, се спираме на няколко потвърдени снимки, които предполагат склонността на Петровски към крайнодясна / нацистка идеология.
На голям брой от снимките, направени по време на престоя на Петровски в Сирия, последният е заснет в поза с нацистки поздрав. Тези снимки бяха не само локализирани, за да се определи точното местоположение на Петровски, но и идентичността му беше идентифицирана, въпреки замъгленото изображение на лицето.
Освен това Петровски позира на голям брой от снимките с езически символи. Най-често срещаните символи, използвани от Петровски, са руните Тейваз и Валкнут. Древният рунически символ Тейваз е бил популярен в нацистка Германия, а по-късно придобива популярност сред белите расисти, включително Скандинавското движение за съпротива – ултрадясно политическо движение в Швеция и Норвегия Втората руна Валкнут (преплитащи се триъгълници), известна като „възел на мъртвите“, символизира задгробния живот.
Руни и символи
И накрая, за ултрадясната ориентация на членовете на ЧВК свидетелства и използването на специфични символи, които могат да бъдат класифицирани като символи на омразата (повечето от тях първоначално са били свързани с нацистката идеология).
Най-популярните символи, използвани от руските наемници, са руни или рунически лигатури. Една от най-популярните руни еОдал, изображението на която присъства на пехотното знаме на SS по време на Втората световна война. Значението на тази руна е „наследие; наследство, наследено имущество „, руната е популярна сред белите расисти. Примери за използването на тази руна от бойците на ЧВК „Вагнер“ могат да се видят на либийски снимки, където е заснета една от машините на подразделението от наемници с изобразени тези руни на борда.
Høyre-ekstremistiske ideologier i Wagner-gruppenВоенна машина на Вагнер с изрисувани руни Одал, Либия. (Twitter/@AbraxasSpa, NorwegianAmerican.com)
Друга често срещана руна – Тейваз, е свързана с войната. В SS тя се позиционира като бойна руна (Kampf), символизираща военното командване. Виждаме тази руна на направена в Централноафриканската република снимка на руски наемници.
Беше отбелязано и използването на руни за стилизирани изписвания на изречения и думи както на руски, така и на английски език. Руническото писмо е използвано за реклама на наемническото общество ЧВК „Вагнер“ – „Mercenary Community Wagner Group“ и в надписа „Да бъдеш войн – да живееш вечно“.
По-долу показваме примери, свързани с конфликта в Либия – наемниците на ЧВК „Вагнер“ са оставили знаци на свастиката и руни SS, както и други символи на омраза на територията, която контролират. Надписът на стената на руски: „Виждам джамии на руска земя, а по-добре да ги видя в адски огън“. 14/88 е комбинация от два асоцииращи се с нацистите символа на омразата: 1) 14 (съкращение на лозунга „14 думи“: „Трябва да защитим самото съществуване на нашия народ и неговото бъдеще за децата на белия човек“) и 2) 88 (заместител на Heil Hitler). Тези знаци са оставени от руски наемници в предградията на Триполи.
Извод
Значителен брой руски наемници, служещи в различни подразделения, са известни с участието си във военни престъпления в различни страни по света. Те поддържат радикални десни и често неонацистки възгледи. Според един от най-известните наративи, популяризирани от Кремъл, Русия е изиграла важна (понякога „единствена“) роля за победата над нацистка Германия през Втората световна война. Дълбоката неприязън към всичко нацистко и фашистко, които в Русия често са синоними, е вкоренено в обществото. Данните от открити източнеце обаче показват, че използващи неонацистки символи бойци служат в свързани с Кремъл отряди от наемници, включително в добре познатата ЧВК „Вагнер“.
*Лукас Андрюкайтис е OSINT разследващ, специализирал се по темата за кремълската дезинформация и военните конфликти по целия свят. През последните години му е съсредоточено върху руската военна намеса в Украйна, Сирия, Либия и Венецуела. Разследването е публикувано в ИнформНапал.
Още от Свят
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление