16 Юни, 2025

Пробив в имунологията: NK-клетки с памет дават нова надежда срещу рака

Пробив в имунологията: NK-клетки с памет дават нова надежда срещу рака

снимка: Faktor.bg

Учени от Karolinska Institutet от Университет в Солна, Швеция откриха, че адаптивните NK-клетки не само разпознават тумори, но и ги запомнят. Ново изследване показва как тези клетки проникват в тумори, координират атака с други имунни звена и могат да се използват за разработване на нови имунотерапии срещу трудно лечими видове рак като овариалния карцином

Специален вид естествени убийци – така наречените адаптивни NK-клетки (aNK) – показват способност да запомнят туморни клетки и да реагират по-бързо и мощно при повторна среща. Това отваря нова глава в разработването на терапии срещу трудно лечими ракови заболявания, включително рак на яйчниците.

NK-клетките (Natural Killer) са вид бели кръвни клетки, които разпознават и унищожават абнормни клетки, включително вирусно инфектирани и ракови клетки, без да е нужно предварително „обучение“ от организма. Доскоро се смяташе, че те не развиват имунологична памет, каквато притежават Т- и В-клетките.

Оказва се обаче, че адаптивните NK-клетки могат да запомнят тумори или инфекции и при следваща среща да действат по-ефективно – подобно на Т-клетките. Това ги прави особено ценни за имунотерапии, където паметта и насочената атака са ключови.

Екипът, ръководен от Дифаф Сархан от катедрата по лабораторна медицина в Karolinska Institutet, провежда анализ на имунни клетки и туморна тъкан от пациенти с рак на яйчниците. С помощта на съвременни технологии за едноклетъчен генетичен анализ, учените наблюдават как адаптивните NK-клетки разпознават туморни сигнали, проникват в тумора и координират атака с други имунни клетки.

„Нашите резултати показват, че aNK-клетките имат изключителен потенциал при лечението на рак, особено при пациенти с трудно лечим овариален карцином“, казва Сархан.

Досега най-успешните имунотерапии разчитаха основно на Т-клетки, които „обучават“ имунната система да атакува конкретни туморни антигени. Но откритието, че и NK-клетките могат да развиват памет, отваря нов паралелен път за лечение – особено при случаи, когато Т-клетъчният отговор не е достатъчно силен или е подтиснат от самия тумор.

Предимството на адаптивните NK-клетки е, че те:

  • не изискват строго съвпадение между донора и пациента (както при T-клетъчните терапии);
  • действат по-бързо, тъй като не се нуждаят от предварително представяне на антиген;
  • могат да бъдат активирани в лабораторни условия и въведени в тялото като готови „убийци“ с насочен ефект.

Тези свойства ги правят подходящи за масово производство и прилагане при различни видове тумори, не само овариален карцином. Текат проучвания и при левкемия, меланом и рак на панкреаса.

Следващата стъпка в изследванията е разработване на терапии, които да стимулират и увеличат броя на адаптивните NK-клетки в пациентите, както и започване на клинични изпитвания, за да се установи тяхната ефективност.

Научен източник:
Sun et al. (2025) “Adaptive NK Cells Exhibit Tumour-Specific Immune Memory and Cytotoxicity in Ovarian Cancer”, Cancer Immunology Research.
DOI: 10.1158/2326-6066.CIR-24-0167

Сподели:

Коментари (0)

Скоростта, с която ходите, е в състояние да разкрие възрастта на вашия мозък

Скоростта, с която ходите, е в състояние да разкрие възрастта на вашия мозък

Изследванията показват, че скоростта, с която ходите до магазините, местния парк или автобусната спирка, може да предскаже шансовете ви да попаднете в болница и дори да получите инфаркт

Как да се подготвите за лечение в чужбина?

Как да се подготвите за лечение в чужбина?

Много пациенти страдат от състояния, за чието лечение е необходима специализирана намеса в чужбина. Болници и лечебни заведения извън нашата страна често разполагат с апаратура и специалисти с опит, които могат да извършват специални операции и манипулации за лечение на различни заболявания. 

Свети Влас ще бъде домакин на здравен симпозиум, посветен на възстановяването на санаториалното лечение

Свети Влас ще бъде домакин на здравен симпозиум, посветен на възстановяването на санаториалното лечение

Свети Влас е избран за домакин неслучайно – местният климат е признат за лечебен, а някогашният санаториум "Д-р Параскев Стоянов“ (действащ от 1965 до 2003 г.) е бил средище за климатолечение и морелечение на хиляди деца с бронхиална астма