Специален вид естествени убийци – така наречените адаптивни NK-клетки (aNK) – показват способност да запомнят туморни клетки и да реагират по-бързо и мощно при повторна среща. Това отваря нова глава в разработването на терапии срещу трудно лечими ракови заболявания, включително рак на яйчниците.
NK-клетките (Natural Killer) са вид бели кръвни клетки, които разпознават и унищожават абнормни клетки, включително вирусно инфектирани и ракови клетки, без да е нужно предварително „обучение“ от организма. Доскоро се смяташе, че те не развиват имунологична памет, каквато притежават Т- и В-клетките.
Оказва се обаче, че адаптивните NK-клетки могат да запомнят тумори или инфекции и при следваща среща да действат по-ефективно – подобно на Т-клетките. Това ги прави особено ценни за имунотерапии, където паметта и насочената атака са ключови.
Екипът, ръководен от Дифаф Сархан от катедрата по лабораторна медицина в Karolinska Institutet, провежда анализ на имунни клетки и туморна тъкан от пациенти с рак на яйчниците. С помощта на съвременни технологии за едноклетъчен генетичен анализ, учените наблюдават как адаптивните NK-клетки разпознават туморни сигнали, проникват в тумора и координират атака с други имунни клетки.
„Нашите резултати показват, че aNK-клетките имат изключителен потенциал при лечението на рак, особено при пациенти с трудно лечим овариален карцином“, казва Сархан.
Досега най-успешните имунотерапии разчитаха основно на Т-клетки, които „обучават“ имунната система да атакува конкретни туморни антигени. Но откритието, че и NK-клетките могат да развиват памет, отваря нов паралелен път за лечение – особено при случаи, когато Т-клетъчният отговор не е достатъчно силен или е подтиснат от самия тумор.
Предимството на адаптивните NK-клетки е, че те:
- не изискват строго съвпадение между донора и пациента (както при T-клетъчните терапии);
- действат по-бързо, тъй като не се нуждаят от предварително представяне на антиген;
- могат да бъдат активирани в лабораторни условия и въведени в тялото като готови „убийци“ с насочен ефект.
Тези свойства ги правят подходящи за масово производство и прилагане при различни видове тумори, не само овариален карцином. Текат проучвания и при левкемия, меланом и рак на панкреаса.
Следващата стъпка в изследванията е разработване на терапии, които да стимулират и увеличат броя на адаптивните NK-клетки в пациентите, както и започване на клинични изпитвания, за да се установи тяхната ефективност.
Научен източник:
Sun et al. (2025) “Adaptive NK Cells Exhibit Tumour-Specific Immune Memory and Cytotoxicity in Ovarian Cancer”, Cancer Immunology Research.
DOI: 10.1158/2326-6066.CIR-24-0167
Коментари (0)