26 Ноември, 2024

Продуцентът Мирослав Янев стана собственик на Би Ай Ти

Продуцентът Мирослав Янев стана собственик на Би Ай Ти

Мирослав Янев, снимка: Youtube

Досегашните собственици братя Вълневи вече са финализирали сделката

Павел Вълнев, един от собствениците на телевизия Би Ай Ти обяви днес, че електронната медия вече не е негово притежание, а нейн собственик става продуцентът Мирослав Янев. 

Павел и Румен и Вълневи бяха създателите и досегашни собственици на телевизията. Те са родом от Доспат, но от години живеят в САЩ, където имат спедиторска фирма, с над 1000 камиона, с които транспортират стоки до всички точки на света. 

Пламен Вълнев изпрати днес обръщение до медиите, в което обявява сделката и се прощава със зрителите:

Уважаеми зрители, журналисти,партньори,приятели,
Би Ай Телевизия (Bulgarian International Television) вече не е мое притежание. Въпреки че винаги съм гледал на телевизията като на бизнес проект, трябва да призная, че се разделям с нея с тъга. За малко повече от две години тук срещнах хора, които биха били гордост за всяка световна медия – и журналисти, и зрители. И тъй като нямам друг бизнес в България, не познавам политиците й, освен тези, които са гостували в Чикаго, преживявам раздялата като прощаване с чиста мечта.
Мечтите обаче трудно се управляват отдалече, дори когато са оставени да се реят свободно на пазарния вятър. А пазарът в България е особен – телевизионният е съсредоточен в мейнстрийма, а рекламата е насочена натам. Ако съдя по ситуацията в САЩ, където живея, а и в Европа, за кратко време и тук ще се установи, че малките медии са задължителна част от избора на гражданите. Те дават глас на хората извън статуквото, носят плурализъм и демокрация.
Но вече не съм в позиция да раздавам съвети. Винаги съм правил разлика между икономическата част на медията и нейното съдържание. Няма да намерите човек, отвътре в Би Ай Ти или отвън, който да каже, че някога съм се намесил в съдържанието. Нещо повече – винаги съм опазвал медията от външна намеса – политическа или икономическа. Затова хората на Би Ай са свободни. Новият собственик няма да сгреши, ако уважи и съхрани свободата и независимостта на екипа. Може би този е начинът България отново да се изкачи нагоре по скалата на свободата и независимостта на медиите. Трудно е, но не и невъзможно. Показва го кратката история на БИТ досега. Никоя друга телевизия, тук и по света, не е заемала челно място по доверие на аудиторията само за две години.
Благодаря ви за доверието.
За мен и за брат ми Румен беше чест!
Павел Вълнев,
Чикаго, САЩ

Телевизия Би Ай Ти бе създадена от Нери Терзиева и стартира на 14 септември 2015 г. Тя има две централи - в София и в Чикаго, и излъчва от двете места. В централата й в Чикаго работи и известната българска журналистка Ралица Василева, която дълги години четеше новините по Си Ен Ен.

Новият собственик на Би Ай Ти Мирослав Янев е работил за тв формати като "Стани богат", "Семейни войни", "Столът", излъчвани по Нова тв. По-късно живее известно време във Виена. У нас се връща в края на 2010 г., когато става изпълнителен директор на продуцентската компания MediaPro Entertainment. Тя е част от СМЕ и работи на румънския пазар от година. Стъпва и у нас с амбицията да продуцира ТВ сериали и предавания не само за България, но и за чуждия пазар.

Една от последните изяви на Янев е като продуцент заедно с Асен Блатечки на игралния филм "Бензин".

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"