3 Април, 2026

Проф. Георги Рачев: Затопля се, но април е пълен с изненади

Проф. Георги Рачев: Затопля се, но април е пълен с изненади

Снимка: БГНЕС

Прогнозата за великденските празници е все още несигурна, като данните в момента показват вероятност от студент фронт и захлаждане.

В началото на април България се намира в период на по-хладно време, като температурите са с около 3 градуса под климатичната норма за месеца (между 8 и 13°C), каза проф. Георги Рачев

Но се очаква по-осезаемо затопляне, което ще се засили в началото на следващата седмица, посочи той пред бТВ. Във вторник и сряда температурите ще достигнат стабилни пролетни стойности, като на места ще са над 19–22°C. Периодът ще бъде съпроводен с повече слънце и значително по-малко валежи, като се очертават 5–6 дни с по-сухо и приятно време.

Отоплителният сезон вероятно ще продължи поне до средата на април, каза климатологът
След средата на седмицата обаче ще започне нова промяна. От четвъртък се очаква постепенно понижение на температурите, свързано с нахлуване на по-хладен въздух от североизток. Това ще върне типично пролетната динамика – редуване на по-топли и по-хладни дни с вероятност за валежи.

По отношение на великденските празници прогнозата все още остава несигурна. Според текущите данни времето може да бъде по-хладно – с температури около 10–14°C в страната – и с вероятност за дъжд. В нощта срещу празника в София температурите може да се понижат до около 0°.

В планините снежната покривка остава значителна, особено над 1800–2000 метра, като на връх Ботев има вероятност да бъде достигнат рекорден снежен максимум. Въпреки това, с предстоящото затопляне, снегът на по-ниски височини постепенно ще започне да се топи.

 

Сподели:

Коментари (0)

Подготовката на инициативата „Великденска кошница" 2026 е в ход

Подготовката на инициативата „Великденска кошница" 2026 е в ход

Целта е да се осигури по-добър достъп на домакинствата до основни хранителни продукти на по-ниски цени - яйца, агнешко месо, козунаци, брашно, захар и др.

Марин Райков: Няма практика официални ноти да се обявяват публично

Марин Райков: Няма практика официални ноти да се обявяват публично

За нас е силно проблематично поведението на режима в Иран в няколко основни точки - ядрената програма и производството на балистични ракети, което трябва да бъде прекратено

Бивш социален министър за провисналото от балкона дете: Шокира ме, че 2 деца са неизвестни за институциите

Бивш социален министър за провисналото от балкона дете: Шокира ме, че 2 деца са неизвестни за институциите

"Много хора казват, че не знаят, че второто е родено и че съществува. А първото някой го е виждал, но не осъзнава, че живее в риск“, каза Иванка Шалапатова