„За мен е чест СУ да бъде домакин на отбелязването на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста. На този ден почитаме паметта на 6-милиона евреи и още 11 милиона жертви на нацисткия режим. Този ден има за цел да помогне в борбата срещу омразата, антисемитизма, расизма, религиозната нетолерантност“, каза ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков, предаде репортер на БГНЕС.
В Аулата на Софийския университет се проведе церемония в памет на жертвите на Холокоста и нацисткия режим. На церемонията присъстваха ректорът Анастас Герджиков, посланикът на Израел Йолрам Елрон, председателят на Народното събрание Никола Минчев и много други официални гости.
„Чрез образованието трябва да дадем на бъдещите поколения спомен за Холокоста, за да предотвратим нов геноцид. Това ще става все по-трудно с напредване на времето. Възможно ли е някой да отрича нацистките престъпления след десетилетия научни изследвания и документални доказателства, както и разкази на оцелели? Трябва да възпитаме следващите поколения в нетърпимост към антисемитизма, расизма, предразсъдъците. Академичните институциите винаги са били храм на свободолюбието”, подчерта проф. Герджиков.
Борбата с антисемитизма чрез образование е възпитание в духа на традиционната за българското общество толерантност, добави той.
Отричането на Холокоста и антисемитизма са станали популярни елементи на омраза, които са често срещани в интернет пространството.
„Отричането на Холокоста е често срещано в социалните мрежи. Това е част от увеличаваща се дезинформация, конспирации и предразсъдъци. Трябва да се борим с антисемитизма“, каза посланикът на Израел Йолрам Елрон.
Спасяването на българските евреи е дело на цялото българско общество. „Днес почитаме жертвите на Холокоста, едно от най-чудовищните престъпления на XX век. Днес е ден за почит, но и ден за размисъл. За омразата и човеколюбието, за цената на човешкия живот. Как беше допусната такава жестокост. Може ли да се противопоставим на злото? Може ли обществото да устои на омразата и антисемитизма? Тези въпроси са актуални, а отговорите може да потърсим в миналото. Да се вглеждаме в него и да се опитваме да извлечем поуки от случилото се. Днес имаме повод да изкажем признателност на нашите предци. Народните представители от 25-то НС. В трудното време на Втората Световна война, 43 народни представители заявяват, че не могат да допуснат депортирането на българските евреи. Съпротивата срещу изпращането на евреите в „лагерите на смъртта“ е не само на депутатите, но и на българската православна църква, интелектуалците и на цялото българско общество на което са чужди омразата към различните“, каза от своя страна председателят на парламента Никола Минчев. /БГНЕС
проф. Анастас Герджиков
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним