„Пред Румен Радев имаше три варианта за избор на кого да връчи третия мандат за съставяне на правителство. Най-лошият щеше да бъде ИТН, който той, слава Богу, не избра. Нека не забравяме, че „Демократична България“ издигна кандидат за президент на последните избори срещу Радев. От ДБ не са в неговия лагер, така че на него щеше да му е трудно да ги избере. По този начин обаче президентът подкопава единството в БСП, с която влезе в конфликт. Най-мрачните хипотези са, ако Радев иска да назначи служебно правителство, което да почне да пълзи пред „Газпром“ и да ревизира политиката ни към Русия. Много се надявам да няма да време за това и да не се случи“. Това заяви културологът проф. Ивайло Дичев пред Нова нюз.
„Потенциалът за нов кабинет с този парламент е програмно правителство с много кратък живот от 6 месеца за гласуване на законите, необходими за усвояването на еврофондовете, както и за намирането на енергийни източници. Не изключвам това да се случи. Очевидно и г-жа Нинова все още иска да е вицепремиер или нещо от сорта. Ако има такова правителство обаче, то трябва да е с предварително изготвен план, чрез който да изпълнява някакви технически неща. Аз не мога да си представя нещо друго. Струва ми се обаче, че няма да се случи. Вече отдавна, от години, в България доминира морализаторският дискурс – за настояване за някакви ценности и идеологии. От другата страна е прагматичният дискурс, който търси решенията на проблемите. Когато от едната страна чуваме антикорупционен дискурс, от другата – антируски, от третата не знам какъв си, очевидно партиите се готвят за избори. И след следващите положението отново ще бъде сложно. Аз не знам и как ще се работи с партията на Стефан Янев“, каза още Дичев.
„Трябва да свикваме, че с нашата пропорционална избирателна система ще се налагат все повече и повече плаващи пластични мнозинства, които дори няма да са за коалиция, а за действия. По въпроса със Северна Македония управляващите трябваше да отидат при ГЕРБ-СДС и да им кажат, че искат подкрепата им. Ако не се научим на плаващите мнозинства, трябва да сменим системата на мажоритарна или да станем президентска република. Ситуацията в Украйна може да стане толкова тежка, че да се наложи всички проевропейски и пронатовски сили да се обединят. Трябва да сме готови на всичко.
България
Ивайло Дичев: Най-мрачните хипотези са за служебен кабинет, който пълзи пред "Газпром" и ревизира политиката ни към Русия
проф. Ивайло Дичев
Ако не свикнем с плаващите мнозинства, да се готвим за президентска република или за мажоритарна избирателна система
Фактор Фактор
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.