Профeсорът по културология Ивайло Дичев от Софийския университет, който е и един от основателите на "Форум културно-историческо наследство" и неотдавна предупреждаваше: "Не хабете европейски пари за бутафория", коментира в ефира на bnr казуса със стената в Созопол, която претендира да е крепостна старина. Част от новия градеж, за който са използвани европейски средства, може да бъде съборен след решение на Районния съд в Бургас. Казусът възникна, след като собственик на имота, където е издигната тази стена, спечели дело срещу общината, а вещо лице обяви част от стената за незаконна, защото е в частен имот със заведение за хранене, а погледът към морския хоризонт е закрит. Случаят е интересен и защото става дума за нещо, което може да изглежда като културно-историческо наследство, но всъщност не е.
"Изпитвам известно злорадо удовлетворение, защото ние от години като експерти се борим срещу тази лудост - градежът на бутафорни крепости по България. 10 години вече станаха", заяви проф. Дичев.
"Затова и създадохме организацията "Форум културно-историческо наследство", а по този казус самият съд казва, че тази стена е бутафория - ново строителство, не е културно-историческо наследство", посочи проф. Дичев:
"От години специалистите предупреждаваха, че там няма история, има легенда, сведения за византийска стена от пети век, но от нея нищо не е останало и това, което е станало, е просто измислица".
Ивайло Дичев отбеляза, че е важно нашето виждане към истинската ни история, защото между 2011 - 2013 година се построяват много бутафорни обекти с европейски пари - над 30 обекта по 3-4 милиона - това е "подмяна на историята, фалшифицира миналото ни":
"Там, в Созопол, е нямало крепостни стени, той е прекрасен рибарски град, но не бива да си измисляме неща, които ги е нямало."
Във връзка с намерението на фондацията, реализирала проекта, да обжалва решението на съда за събаряне на част от стената, проф. Дичев коментира:
"Това е лудост - да смяташ, че това е архитектурен комплекс. Не знам какво ще се направи оттук насетне, но злото е сторено с тези псевдо старинни стени и обекти (които глътнаха и много пари), от които обекти общините мислеха, че ще печелят много пари от туристи, но те отблъскват всъщност. А и общините сега ще трябва да ги поддържат тези строежи".
Снимка: БГНЕС
Созопол е прекрасен рибарски град, не бива да си измисляме неща, които ги е нямало
Фактор Фактор
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата