24 Ноември, 2024

Проф. Киров: Ако извадим прокуратурата от съдебната система, ще я превърнем в политическа бухалка

Проф. Киров: Ако извадим прокуратурата от съдебната система, ще я превърнем в политическа бухалка

проф. Пламен Киров

КОНПИ трабво да е по-активна, като й бъдат ограничени полицейските правомощия, смята още конституционният съдия

"Президентът разполага с добър екип юристи, те са обяснили съдържанието на решение номер 3 във връзка с тълкуване на формата на държавно управление. Там се съдържа забрана обикновеното Народно събрание да интервенира. Прокуратура, съд и следствие не могат да бъдат нарушавани. Прокуратурата може да бъде извадена от тези три власти само с велико НС". Това коментира бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров пред Канал 3. 
 
"Радев искаше да намекне, че може да бъде рационализиран съществуващия текст, като се доуточнят правомощията на прокуратурата. Не е лошо да има дебат по тази тема. Представителите на различните партии се събраха и се разбраха през 2015 г. за конституционните промени. Парламентарната квота е последица от вдигането на мнозинството през 2015 г. Когато се разсъждава на парче и си фиксиран в решаването на едни проблеми, трябва да си даваш сметка, че ако ги решиш, може да породиш други", заяви проф. Киров.
 
"Фиксацията води до бързи решения, но те ни изненадват с новопоявили се проблеми. В Европа няма единен модел що се отнася до структурирането на съдебната власт. Това са консервативни системи, национално обусловени на базата на исторически опит и традиции на конкретната държава. При приемането на Конституцията през 1991 г. целта беше да не може да се упражнява политическо влияние. Такава една капсулирана и независима структура, е и безотговорна", сподели той. 
 
"Ако извадим прокуратурата от съдебната власт, можем да я сложим в изпълнителната власт. Тогава тя ще бъде използвана за изпълнение на политически поръчки, да ударим опонентите и да скрием срамотиите на нашите. Така ще превърнем прокуратурата в политически орган. Другият вариант е да засилим ролята на главния прокурор. Великото НС е конституционно плашило. Българската Конституция няма "неизменни" текстове. Веднъж свикано, ВНС не може да бъде разпуснато. Процедурата за избор на главен прокурор настрои съдии срещу прокурори", коментира проф. Киров.
 
Предложението на г-н Цацаров, КПКОНПИ да е по-активна е продуктивно. Полицейските ѝ правомощия по-скоро трябва да бъдат ограничени", каза на финала проф. Пламен Киров.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес