Така не се пише проект за Конституция. Оценката на проекта не е добра. Това коментира в студиото на Нова ТВ проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия и професор по Конституционно право.
В тази стъпка - да се прави нова Конституция може би има и някакъв политически елемент, но механизмът на изработване е контрапродуктивен. Вкарва се един проект, преди да бъде постигнато съгласие между различните политически сили. Затова не вярвам останалите партии извън ГЕРБ да го подкрепят, смята конституционалистът.
ГЕРБ подходиха лековато в изработването на проект на нова Конституция. В обстановка на остър недостиг на време – се получава това, което ни се сервира. Виждаме една еволюция, оказва се, че това не е крайният вариант и той ще бъде доработван до 2 септември. Така че тази Конституция ще става все по-нова, смята проф. Киров и допълни: Но това не е нова Конституция, защото 90% от текстовете са преписани от старата конституция, проста са миксирани по различен начин. Но хората, работили по проекта, не са си направили труда да разгледат тълкувателните решения на КС по конституционни текстове – някои неясни текстове, които са развити от КС, какъвто подход е нормален при създаването на проект за нова Конституция, смята още бившият конституционен съдия.
Според него с премахването на ВНС, като в замяна на това се дава възможност на ОбНС, което се състои от 120 депутати, да могат да променя всички текстове от Конституцията, но с високи мнозинства – а това означава, че 90 човека от НС могат да напишат нова Конституция, не е приемливо.
Проф. Киров изразява резервирано отношение и по въпроса да бъде вкарана съдебната власт в законотворчеството.
Съветът на прокурорите и Съветът на съдиите имат други функции, но не и законодателна. Те имат административни функции, като така се гарантира независимостта на съдебната власт. Защо трябва да им се дава законодателна инициатива – няма резон за мен. Няма място съдебната власт да се вкарва в законотворчеството.
Проф. Киров коментира и високото напрежение между президента Радев и премиера Борисов.
Нещата преминаха една граница, в която няма връщане назад в отношенията между институциите. Във всяка държава основните институции трябва да могат да си говорят, не трябва да се приемат нещата лично. Крайните мнения и лични пристрастия трябва да бъдат загърбени. А в момента институциите у нас не си говорят и вероятно никога няма да си говорят, посочи той.
Що се отнася до мълчанието на ДПС по повод на проекта за нова Конституция, професорът обясни, че говоренето за рестарт на държавата е в друга посока, защото това не става през конституционните промени, ако се запазят лицата в политиката. Но според него движението подхожда отново най-мъдро, защото не излиза с прибързана оценка и действия, когато на карта е поставено бъдещето на нацията. Защото свикването на ВНС е голямо изпитание, затова не трябва да се подхожда лековерно, категоричен бе проф. Киров.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес