Пактът на ООН за миграцията може да бъде заплаха в бъдеще. Това каза пред БНТ математикът и политически анализатор проф. Михаил Константинов. Въпреки че пактът е обявен за необвързващ, част от текстовете са малко странни – като например това, че се намалява държавният суверенитет. Редица ключови държави отказаха да го подпишат и аз приветствам позицията на българското правителство. И в Пакта за миграцията, и в Истанбулската конвенция под формулировка на правилни принципи има опити за прокарване през задния вход на неща, които са неприемливи – да се отнеме суверенитет на националните държави, коментира проф. Константинов. Нищо не ни пречи като държава да спазваме добрите препоръки на документа, без да го подписваме, добави той.
Хора, дошли легално на границата, няма. Кой знае защо всички влизат по втория начин. Който иска да дойде по легален начин, да заповяда на КПП-то. Всеки, който се опита по нелегален начин, по българския Наказателен кодекс подлежи на 5 години затвор, заяви още проф. Михаил Константинов.
По думите му мигрантите изкривяват демографската картина и възможностите за развитие на българската нация в бъдеще.
Според политолога Даниел Стефанов, Пактът на ООН за миграцията е един доста балансиран документ. "Трябва да излезем от извънредния режим на действие и на мислене по отношение на миграцията. Това е първият документ, в който се започва този дебат. Това е началото на един разговор какъв план имаме за миграцията в следващите 15 години. Не можем да я спрем, тя е глобално явление", посочи Стефанов. Пактът казва, че трябва да направим така, че тези хора да не преминават нелегално. България, а и всички държави трябва да кажат при какви условия ще приемаме тези хора и при какви – няма, добави той.
Вместо да стоим на КПП-то, по-добре да направим достатъчно добри механизми за реадмисия, каза Даниел Стефанов.
Проф. Михаил Константинов
Според политолога Даниел Стефанов трябва да излезем от извънредния режим на действие и на мислене по отношение на миграцията
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов